MTV Kasko İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarafından   Mart 11, 2017

MTV Kasko İndirimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisinde indirim olur mu? 2017 Motorlu taşıtlar vergisinde kasko indirimi nedir? Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde belli durumlarda indirim gerçekleşebiliyor. Peki bu indirimden nasıl yararlanabilirsiniz? Ayrıntılar yazımızın devamında.

Yasa ile Motorlu taşıtlar vergisi indiriminden yararlanabilirsiniz. Bu yasa nedir ve ayrıntıları aşağıda yer almaktadır.

“Madde 1 – 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 5 inci maddesindeki ( I ) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için, yıllar itibarıyla uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin % 5’ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanır.”

Araç bandrolünüz aracınıza ait kasko değerinin yüzde beşinden fazla olamaz.  Eğer ki  aracınıza ödediğiniz bandrol, aracınıza ait kasko değerinin yüzde beşinden fazla ise  aynı yaş grubuna ait bulunan taşıtlara ait vergi tutarlarından ödersiniz.

Örnek vermek gerekirse;2000 cm3 aracınızın bandrolü  kasko değerinin yüzde  beşinden daha fazla ise aracınızla aynı yaşta olan 1600 cm3 araçların ödediği vergi kadar ödersiniz.

  • Otomobil
  • Jip,
  •  Kaptıkaçtı,
  • Arazi taşıtları, ve benzeri taşıtlar için söz konusudur.

Bu araçlar dışında kalan araçlar için kasko değeri indirim uygulaması bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir