MTV İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Tarafından   Nisan 7, 2017

MTV İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Motorlu taşıtlar vergisi yılda iki defa verilmek üzere araç sahiplerinden aracın motor hacmine ve yaşına göre alınan vergisi. Peki bu vergi, ödemesinde indirim var mı? MTV ödemelerinde indirim olacak mı? İşte detaylar..

MTV hesaplama ile MTV tutarınızı öğrendikten sonra kasko bedelini de öğrenmeniz gerekiyor. Motorlu taşıtlar vergisini indirimli ödemek için aracınızın kasko bedelinin %5’i ödemeniz gereken MTV tutarını aşması gerekiyor. MTV indirimi hesaplama oldukça kolaydır. Örneklersek aracınızın kasko bedeli 100 lira, ödemeniz gereken taşıt vergisi ise 6 lira. MTV tutarınız aracınızın kasko bedelinin %5’ini geçiyor. Eğer kasko değeriniz ve MTV tutarınız bu orana uyuyorsa vergi indiriminden faydalanıyorsunuz demektir.

Kasko Değeri Öğrenme

Motorlu Taşıtlar Vergisi indiriminden yararlanmak için baz alacağınız kasko bedeli kasko şirketinizin sizin aracınıza biçtiği değer değil Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın ocak ayında açıklanan kasko değeridir. Kasko Değer Listesine Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği sitesinden ulaşabilirsiniz.

MTV İndiriminden Nasıl Yararlanılır?” da bir yorum

 1. cemal

  iyi gunler 2004 fiat doblo combi 1.9 jtd dinamik arac aldım ruhsatta kamyonet silindir hacmi 1910yazıyor 2017 vergisi 517,50yıllık 1035 çıkıyor aynı marka aynı model diger araçımda ise 231,50 yıllık 463 tl hangisi doğru ne yapmam gerekir

  1. G vergi Gönderi yazarı

   Diğer aracınızın motor hacmi farklıysa rakam düşük çıkacaktır. Doblo araçlarda 1.3 motorda bulunmaktadır. Bunun olmasında ki bir diğer sebepte araçların trafiğe çıkış yıllarındaki farktır. Daha düşük olan MTV’li aracınızın trafiğe çıkışı daha önceki senelere dayanıyorsa olabilir. Ancak yine de bu iki aracın her özelliği ve trafiğe çıkışı aynı diyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığına bu probleminizi iletiniz.

   1. cemal

    ikiside aynı yıl değil ay farklı trafiğe çıkış ayları değişik sadece biri panelvan olarak girilmiş diğeri kamyonet

    1. cemal

     vergi dairesi istanbulda oldugu için ankara bakmıyor mecburen istanbula gidin yada evraklarınızı faxlayın dediler

  2. Murat Çavuşoğlu

   Cemal abi sorunuza geç katıldım fakat bende 1.9jtd doblo alıcam bunların az vergili olanı hangisi kimi ticari geçiyor iki doblom var yazmışsınız biri 1035tl yıllık diğeri = 435tl yıllık yıllık 435tl olanı ruhsatta kullanım şekli ve kasa tipi ne olarak geçiyor bende 1.3mtj vardı kapalı kasa kamyonet kasa tipi camlı van kullanım şekli hususi yolcu nakli idi şimdiden çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir