Motorlu Taşıtlar Vergisi Neye Göre Hesaplanır?

Tarafından   Mart 6, 2017

Motorlu Taşıtlar Vergisi Neye Göre Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi neye göre hesaplanır? Hangi kriterler göz önüne alınarak MTV hesaplamaları yapılır? Motorlu taşıtlar vergisi aracın motor hacmine göre mi hesaplanıyor? MTV aracın yaşı tek kriter mi? gibi sorulan ve merak ettiğiniz diğer soruların yanıtları yazımızın devamında yer almaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nasıl Hesaplanır?

  1. Hesaplama aracınız üzerinden motorlu taşıtınızın sırasıyla, tipi, yaşı ve motor hacmine bağlıdır. Yani 1.5 motor hacmine sahip bir araç kriterin ilk aşamasını oluşturmaktadır. Diğer kriter ise aracın yaşıdır. Aracın trafiğe çıkışı baz alınır. Aracın trafiğe çıkışı 2016 diyelim. 2016 yaşındaki araç 1 yaşındadır. 1 yaşında olan bir araçta daha yüksekten vergilendirilecektir. Yani motor hacmi ne kadar büyür, araç yaşı ne kadar yeniyse MTV ödemeleriniz o oranda artacaktır.
  2. Seçimlerinize göre aracımız, Gelir İdaresinin her yıl sonunda yeniden açıkladığı vergi tutarınızı o yıl ki açıklanan verilere göre belirleyecek.
  3. Belirlenen oran, aracımız tarafında 2017 Ocak ve Temmuz ayında ödenmek üzere iki eşit taksite bölünecek.

MTV Ödeme tablosu aşağıdaki fotoğraftaki gibidir.

Motorlu taşıtlar vergi borcu olanlar, muayeneden geçemez ve araç satış işlemini gerçekleştiremez. Bunun için aracınızın MTV borcu olup olmadığına dikkat edin. Ödemelerinizi zamanında yapaya özen gösterin. Aksi takdirde ceza faizi ödemelerin üzerine eklenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir