Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir, Neye dayanarak Hesaplanır ve Nereye Ödenir?

Tarafından   Ocak 21, 2017

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir ? neye dayanarak hesaplanır ve nereye ödenir? Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar  Vergisi tanımı şöyle; Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube ya da bürolarına kayıt ve tescil yaptırılmış motorlu kara taşıtlarının ruhsat üzerinde yer alan motor silindir hacmi ve model yılı dikkate alınarak hesaplanan , gerçek veya tüzel kişiler tarafından her yıl ödenen vergi türüdür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi halk diliylede anlatacak olursak ; araç sahiplerinin adına kayıtlı araç (lar) üzerinden ödediği vergidir.Karşımıza sıkca çıkan MTV ise Motorlu Taşıtlar Vergisinin kısaltmasıdır.. MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) araç sahiplerinin yılda iki defa ödemekle yükümlü oldukları vergidir..

MTV vergisi oranları her yıl Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenir ve resmi gazetede yayımlandıktan sonra yeni vergi oranlarıyla hesaplanarak tahsil edilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi her araç türü için farklı hesaplanmaktadır. MTV ödemesi yapılacak aracın motosiklet yahut otomobil olması durumunda silindir haciminin yanısıra model yılı da dikkate alınmaktadır. Otobüs ,münibislerde diğerlerinden farklı olarak araç türlerinde yaş ve koltuk kapasitesi üzerinden vergi hesaplaması yapılmaktadır.

2017 Yılı MTV Oranlarını Görmek İçin Tıklayınız !!

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

MTV vergisi her yıl iki eşit taksitte ödenmektedir.Her yıl Ocak ayı sonuna kadar 1.Taksit ödemeleri yapılır. Motorlu taşıtlar vergisi ikinci taksiti ise Temmuz ayı sonuna kadar ödenmek zorundadır. Eğer vergi ödeme son günü hafta sonuna ya da resmi tatil günlerine denk gelirse tatil sonrası ilk iş günü son ödeme tarihi olarak kabul edilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nereye Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi normalde , taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesi tarafından her yıl Ocak ayının başında yıllık olarak tahsil edilebileceği gibi iki eşit taksitlede ödenir.Yani MTV ödemesi aracın sicile kayıtlı olduğu il ve ilçe vergi daireleri ile defterdarlıklara yapılır.

Son yıllarda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte artık MTV borç sorgulama ve ödeme işlemleri online yapılmaktadır.Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sayfası üzerinden yapılan sorgulama sonuçu çıkan borçlar kredi kartıyla internetten kolaylıkla ödenir.

Bunun dışında Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalı bankalarada Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapılmaktadır.Tabi PTT şubelerinden de MTV vergi borcu ödemesi yapılabiliyor.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vegisi) ödenmezse ne olur?

Vergisini zamanında ödemeyen mükelleflerin mecut borçları geçikme faizi ile tahsil edilir. Eğer araç sahibi mevcut borcunu hiç ödemezse cezalı olarak icra yoluyla tahsil edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir