Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Mükelifiyeti Ne Zaman Başlar?

Tarafından   Ocak 21, 2017

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV Mükelifiyeti Ne Zaman Başlar? Ben bu yıl ikinci el araç satın aldığımda MotorluTaşıtlar Vergisi ödemek zorunda mıyım?İkinci el araç satın alanlar , araçın  geçmiş dönem mtv borçlarını ödemek zorunda mı? Yeni araç satın alanlar MTV ödemek zorunda mı ? Kimler Motorlu taşıtlar vergisi ödemek zorunda?

Motorlu taşıtlar vergisi mükellefliği size ait aracın trafik sicil kaydının yapılmasıyla başlar. Siz araçınızı satıncaya kadar da devam eder.Her yıl bildirilen tarihlerde (bu tarihler 31 OCAK ve 30 TEMMUZ’dur) mevcut vergi borcunuzu ödemek zorundasınız.

Her sene yılın her ayında yeni ya da ikinci el binlerce araç el değiştiriyor. Yukarıda MTV ödemeleri yılda iki defa Ocak ve Temmuz aylarında yapılıyor dedik. Peki bu aylar dışında araç satın aldığımızda ilgili sene için Motorlu Taşıtlar Vergisini kim öder ? araçın eski sahibi mi yoksa yeni ruhsat sahibi mi ? İşte bu konudaki karışıklıkların önüne geçmek içi  kanun koyucular bu konu da  Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununda açıklama getirmişler.

Diyelim ki sıfır araç alacaksınız bu araç sene içinde ilk defa kayıt ve tescilinin yapılmasıdurumunda vergi, yıllık olarak tahakkuk eder. Tahakkuk eden verginin taksit süresi geçmiş olan kısmı kayıt ve tescilin yapıldığı tarihten itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekir.

Öyle ki,bu aaçın ilk altı aylık dönem geçtikten sonra yapılacak kayıt ve tescil işlemlerinde, sadece ikinci altı aylık döneme ilişkin vergi tahakkuk eder ve ödenir.

Devir ve temlik sebebiyle Ocak ve Temmuz ayları içinde yapılacak kayıt ve tescil veya satış nedeniyle malik değişikliğinde vergi, bu değişikliğin yapılmasından önce ödenir.

Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri internetten , araöın tescil edildiği ilin vergi dairelerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığının izin verdiği bankalardan ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi oranları her takvim yılı (1 OCAK) başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan MTV vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında Maliye Bakanlığı tarafından artırılır.

Zamanında ödenmeyen MTV vergisi cezalı olarak araç sahibinden tahsil edilir.bir kaç yıl ödenmeyen ceza ve vergiler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından icra yoluyla tahsil edileceği unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir