Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirim Dilekçesi

Tarafından   Eylül 9, 2017

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirim Dilekçesi

2018 MTV indirim dilekçesi nedir? MTV indirim dilekçesi nasıl yazılır? MTV indirim dilekçesi ile ilgili bilmeniz gerekenlerin tümü yazımızın devamında..

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimini Hesapla

Otomobilin veya aracın kasko bedelini ve MTV vergi tutarını öğrendikten sonra öncelikle dikkat etmeniz gerekenler: Motorlu taşıtlar vergisini indirimli ödemek için aracınızın kasko bedelinin %5’i,  MTV borcunuzu geçmesi gereklidir. Bu hesaplama sizin gözünüzü korkutmasın. Hesaplaması zamanınızı fazla almayacak derecede kolaydır. Örneğin; aracınızın kasko tutarı 150 TL, MTV verginiz de 5 lira ise kasko bedelinizin %5 ini hesapladığımız zaman MTV verginiz kasko tutarını aşıyor ve sizin de bu indirimden faydalanabilmeniz mümkündür.

Kasko Değerini Nasıl Öğrenebilirim?

Kaskonuzu doğru bir şekilde öğrenmek için Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin internet adresinden ulaşmanız mümkündür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi indiriminden yararlanmak için neler gerekiyor?

Bu indirimden yararlanmak için, yetkili sigorta acenteleri tarafından verilen “bildirim formu” ile vergi dairesine gidip başvurmanız gereklidir. Sonrasında ise MTV indirim dilekçenizi mutlaka yazmanız gerekir. Başvurunuzu yapmadığınız takdirde bu indirimden yararlanamazsınız. Ayrıca aracınızın kasko sigortasını da yaptırmış olmanız gerekir.

2018 MTV İndirimi İçin Nasıl Başvuru Yapacağım?

Motorlu Taşıtlar Vergisi indirimi için gerekli oranları öğrenip ve aracınızın indirimden yararlanabileceğini tespit ettikten sonra sigorta şirketinize ve vergi dairenize başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu indirimden yararlanmanız için tek yapmanız gereken sigorta acentesine ve vergi dairesine başvurmak olacaktır. Öncelikle aracınızın sigorta şirketine gidip ‘’Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değeri Bildirim Formunu hazırlatmanız gerekiyor. Sonrasında ise MTV İndirim Dilekçesini yazmanız gerekiyor. Bildirim formu ve MTV indirim dilekçesini vergi dairesine teslim etmeniz gerekiyor.

MTV İndirimi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

MTV indirimi dilekçenizi yazarken “Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Müdürlüğüne” şeklinde yazmanız gereklidir. MTV indirim dilekçenize, TC kimlik numaranız ve aracınızın  plakasını yazmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir