Motorlu Taşıtlar Vergisi 1.Taksit Ödemesi Ne zaman ?

Tarafından   Ocak 21, 2017

Motorlu Taşıtlar Vergisi 1.Taksit Ödemesi Ne zaman ? MTV vergisi mükellefleri araçlarının Motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini iki eşit taksitte yapabilirler.. Her yıl ödenmek zorunda olan bu verginin İlk taksiti 31 Ocak tarihine kadar Gelir İdaresi Başkanlığına yapılr..

1.taksit  motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini 31 Ocak tarihine kadar araçın sicil kaydının yapıldığı illerdeki vergi dairelerine ödemek zorunda olan mükellefler, eğer isterlerse internet üzerinden online ödeme yapabiliyorlar.

Her yıl Maliye Bakanlı tarafından yeniden belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi 2017’de yüzde 3,83 arttı. Bu yıl ödenecek en düşük Motorlu Taşıtlat Vergisi (MTV) en düşük 68 liraya, en yüksek 23 bin 586 liraya çıkarıldı.

MTV vergisinin ilk taksiti ocak ayında ayında ikinci taksiti ise temmuz ayında ödenecek. Peki Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ocak ayında ödenecek ilk taksitinde hangi araç için ne kadar ödenecek?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin 2017 ödeme zamanı kaçırmak istemeyen araç sahipleri ödemek zorunda olduğu MTV Miktarını merak ediyor. Araç vergisi internetten plaka ile sorgulama ve kredi kartıyla ödeme şu sıralar çok popüler.

2017 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri 1 Ocak 2017 itibari ile başladı. Aracına çıkan MTV’yi öğrenenler ödemelerini yapmaya devam ediyor. Henüz MTV Ödemesini yapmamış olan araç sahipleri ise 31 Ocak 2017 tarihine kadar MTV Sorgulama işlemlerini yaparak, MTV ödemelerini yapmak zorunda.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama işlemleri için kullanılabilecek pek çok yol var. Bu nedenle pek çok kişi; ” MTV Sorgulama nasıl yapılır? 2017 MTV Sorgulama nasıl yapılır? 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl öğrenilir? Plaka ile MTV Sorgulaması nasıl yapılır? 2017 Motorlu Taşıtlar vergisi öğrenmek isteyen araç sahipleri Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sayfasına ziyaret etmeleri gerekiyor..

Plaka ile MTV Sorgulama nasıl yapılır? 2017 yılında aracını öğrenmenin pek çok yolu bulunuyor. Bunların içinde en popüler olanı Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesidir. GİB üzerinden MTV Sorgulama yapan vatandaşlar, aynı yöntem ile 2017 MTV’yi kolaylıkla ödeyebiliyor. Ayrıca bu yöntemden Plaka sorgulama yapıldıktan sonra kredi kartıyla MTV ödemesi yapılabilir.

Aracınızın vergi borcunu internetten öğrenmek için https://intvd.gib.gov.tr gidin.Bu sayfanın alt kısmına indiğinizde ” Motorlu Taşıtlar ” linkini göreceksiniz,bu linki tıklayın. Açılan ekranda ” Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ” linkini tıklayın. Daha sonra ;
Araç Tipi,
Araç Yaşı,
Motor Silindir Hacmi bilgilerini seçtikten sonra “Hesapla” butonuna tıklayın.

Yukardaki bilgileri doüru olarak girdiğinizde işlemin sonunda Motorlu taşıtlar vergisi yıllık tutarı ve taksit tutarını öğrenebilirsiniz. Daha sonra ödeme işlemi için “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” yazısına tıklayın.

Açılan ekranda Plaka, varsa Özel Plaka, T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası, Tescil Tarihi bigilerini girin ve Tamam seçeneğine tıklayarak sonraki adıma geçin . Bu işlem sonunda internet üzerinden kredi kartı ya da bankamatik kartınızla peşin ödeme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir