Motorlu Taşıtlar MTV Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Tarafından   Şubat 1, 2017

Motorlu Taşıtlar MTV Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?Yılın ilk vergisi olan Motorlu taşıtlar vergisi araç sahiplerini ilgilendiren bir vergi olup plakadan , TC kimlik no ile internetten sorgulanabiliyor.MTV vergisi her araç için ayrı hesaplanıyor.Araç sahipleri her yıl MTV borçlarını OCAK ve TEMMUZ aylarında iki taksitte ödeyebilir.

İnternette MTV hesaplama yapıyoruz diye onlarca site boy göstersede en sağlıklı mtv hesaplama Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) İnternet Vergi Dairesi internet sitesi (https://intvd.gib.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Resmi sayfada yer alan “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” sekmesine; Araç Tipi, Araç Yaşı, Motor Silindir Hacmi bilgilerini eksiksiz bir şekilde giren sürücüler, işlemin sonunda yıllık tutarı ve taksit tutarını öğrenebiliyor.

GİB MTV VERGİSİ SORGULAMA  VE ÖDEME LİNKİ İÇİN TIKLAYINIZ

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemesi yapacak mükelleflere bir çok seçenek sunulmuş fakat bunların arasında en çok terçih edileni online kredi kartıyla ödeme . Bunun dışında vergi dairelerinden ,PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan ödeme yapılabiliyor.

Motorlu Taşıtlar MTV Ödeme işleminde  en çok tercih edilen yöntemi olan internetten online MTV ödemeyi anlatacağız. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesi (https://intvd.gib.gov.tr) üzerinden yapılan ödmede iki yöntem var . İsterseniz TC kimlik numarası ya da araç plakası girerek genel borç sorgulaması üzerinden veya motorlu taşıtlar vergi dairesi üzerinden borç sorgulaması yapabiliyorsunuz..

Bunun dışında klasik vergi yöntemi tercih eden mükellefler her zaman olduğu gibi il ve ilçedeki defterdarlıklardan vergilerini ödeyebilirler.Tabi bu yöntemi tercih edecek mükellefler nüfus bakımından yoğun olan il ve ilçelerde sıra beklemek zorunda kalabiliyorlar. Eğer verginizi son güne bırakırsanız en az yarım gününüz vergi dairesinde geçecek demektir.

MTV ödemelerinde bir diğer yöntem ise anlaşmalı bankalar üzrindne taksitle ödemek .Bir çok banka müşterilerine Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri için değişik kampanyalarla ödeme seçenekleri sunuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşması olan bankalar aşağıda;

AKBANK T.A.Ş.(*)

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş. (*)

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

ALTERNATİFBANK A.Ş.

ANADOLUBANK A.Ş.

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.

CITIBANK A.Ş.

DENİZBANK A.Ş. (*)

BURGAN BANK A.Ş.

FİBABANKA A.Ş.

FİNANSBANK A.Ş. (*)

HSBC BANK A.Ş. (*)

ICBC TURKEY BANK A.Ş.

ING BANK A.Ş.

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

ODEA BANK A.Ş.

ŞEKERBANK T.A.Ş.

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. (*)

TURKISHBANK A.Ş.

TURKLAND BANK A.Ş.

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. (*)

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş. (*)

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (*)

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. (*)

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. (*)

POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT) (**)

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. (*)

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. (*)

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir