Motor Yağları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarafından   Mayıs 16, 2017

Motor Yağları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor yağları otomobilin görünmeyen ancak hem performansını iyileştiren hemde ömrünü uzatan önemli bir ekipmandır. Motor yağları periyodik bakımlar dahilinde değiştirilmeli ve sürekli kontrol edilmelidir. Motor yağları motorun aşınmasını ve performanslı çalışmasında etkilidir.

Motor Yağ Eksiltme Neden Olur?

Yağ eksilmesi motorun teknolojisiyle ilgilidir. Yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla metaller (silindirler, pistonlar) birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlarda ki bu özellik yağın yıpranmasına, dolayısıyla da eksilmesine yol açar. Araç üreticileri, araçların belirli km. aralıkları için yağ eksiltme paylarını araç kitapçıklarında belirtmişlerdir. Sentetik yağlar mineral yağlara oranla daha az eksiltme yapmaktadırlar.

Yağ Nasıl Eklenir?

Eklenen yağın aynı viskozite derecesinde, aynı API sınıfında olduğuna dikkat edilmeli ve mineral yağ ile sentetik yağ birbirine karıştırılmamalıdır. Bu durumda motorda ani ya da doğrudan bir zarar oluşmasa bile yağın kimyasal yapısı bozulabilir, motor koruması azalır. Ancak, bu işlem, geçici bir önlemdir, ilk fırsatta yağın tümüyle değiştirilmesi tavsiye edilir.

Değişim Sürelerini Araç Üreticileri Belirler

Araçların yağ değişim km.lerini sadece araç üreticileri belirler. Bu nedenle, kullanım süresi araç üreticisinin tavsiyesi doğrultusunda belirlenmelidir. Sentetik yağların mineral yağlara oranla çok daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Dolayısıyla kullanılan yağın sentetik veya mineral olması motor performansını ve korumasını doğrudan etkileyen bir faktördür. Ancak yağ değişim km.si araç üreticilerinin onayı olmadan uzatıldığı takdirde, beklenen performans ve koruma sağlanamayabilir.

Motor yağı oldukça önemlidir. Motorunuzun yağını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Eksilme yada bozulma olması durumlarında yağın tamamen değiştirilmesi gerekmektedir. Bozulmuş bir yağın otomobile yararından çok zararı vardır. Tortulanan yağ motor ekipmanları arasına sıkışıp motoru kirletebilir. Buda motorun performansını düşürecek ve ömrünü kısaltacaktır. Motor yağı bakımları araçlar için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir