Motor Devir Göstergesi Nasıl Çalışır?

Tarafından   Mayıs 14, 2017

Motor Devir Göstergesi Nasıl Çalışır?

Araçlarda motor devir göstergesi neye göre çalışır? 1000-2000-3000-4000 gibi devir göstergeleri vardır. Bazı araçlarda da bu sayı 1-2-3-4 x1000 olarak gösterilmektedir. Bu devir göstergeleri ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor? Ayrıntılar yazımızın devamında.

Devir Göstergeleri Nasıl Çalışır?

Krank mili konum sensörü, kam mili konum sensörü ve ateşleme modülü gibi birkaç sensör veya yöntemle tespit edilebilmektedir. Krank mili konum sensörü (ÜÖN ve devir sensörü), sürekli bir mıknatıs içeren tüp şeklinde bir muhafazadan ve bir elektrik sargısından meydana gelir. Sinyal dişlisinin dişleri sensör önünden geçtiği zaman, boşluğun değişimi sebebiyle, mıknatıs tarafından oluşturulan manyetik akımda sapmalar oluşur. Bu sapmalar, sargının uçlarında sırasıyla pozitif (sensörün karşısındaki diş) ve negatif (sensörün karşısındaki boşluk) bir elektro-motor kuvveti meydana getirir. Diğer faktörlerin değişmemesi halinde, sensördeki en yüksek çıkış voltajı, sensör ile diş arasındaki mesafeye (boşluğa) bağlıdır.

Yani devir göstergesi bir çok sensörün bir arada bulunması ve çalışması ile görevini yerine getirir. Araçlardaki bir devir göstergesinin bile bir çok parça ile birlikte çalışmaktadır.

Peki otomobil hangi devirde kullanılmalıdır?

Araçlarda devir aralıkları mevcuttur. İdeal devir 2000-3500 devir arasında otomobili kullanmaktır. Otomobili çok yormaya gerek yoktur. 3500 deviri sadece bayırlarda geçme istisnanız araç motorunun ömrünü uzatacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir