Lastik Seçiminde Etiketler Nasıl Okunur?

Tarafından   Nisan 19, 2017

Lastik Seçiminde Etiketler Nasıl Okunur?

Otomobil lastik seçimleri oldukça önemlidir. Lastikler, yol tutuşu, araç performansı, yakıt tasarrufu ve fren mesafesi açısından oldukça önemlidir. Peki lastik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lastik etiketlerinde yer alan bilgiler nasıl yorumlanmalıdır?

Islak Zeminde Yol Tutuşu ve Fren Performansı

Islak zeminde yol tutuşu kritik bir güvenlik özelliğidir. Lastiğin aracı ıslak zeminde hızlı bir şekilde durdurma yeteneği ile ilgilidir ve fren mesafesi cinsinden ifade edilir. Kategoriler A’dan G’ye kadar olup, D kategorisi burada kullanılmamaktadır. Her bir kategori arasındaki fark 80 km/s hızla giden bir araç için 1 ya da 2 araç boyu (3 ile 6 m arası) fren mesafesi artışı ya da düşüşüne denk gelir.A ve F kategorileri arasında 18 m’den fazla fren mesafesi farkı bulunmaktadır.

Yuvarlanma Direnci (Yakıt Tasarrufu)

Yakıt verimliliği hem CO emisyonunu hem de sürüş maliyetini düşürmek açısından önemlidir. Kategoriler A (yeşil)’dan G (kırmızı)’ye kadardır. D kategorisi bu bölümde kullanılmaz. Her kategori arasındaki yakıt tasarrufu farkı, 100 km’de 6,61 litre yakıt tüketen bir araç için 100 km’de 0,10 litre ile 0,15 litre arası artış ya da azalmaya denk gelir.

Gürültü (Dış Gürültü Emisyonu)

Bu lastik tarafından üretilen dış gürültüdür ve desibel cinsinden ölçülür. Etikette ne kadar çok siyah çubuk gösteriliyorsa lastik o kadar gürültülüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir