Lastik Basıncında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarafından   Ağustos 27, 2017

Lastik Basıncında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastikler otomobillerimizin ayakları gibidir. Lastiklerde oluşan patlama, basınç düşüklükleri tüm güvenliği ve sürüş komforunu düşürecek, otomobile hem yakıt hemde parça bazlı olarak zararı olacaktır. Bu açıdan otomobil lastik basınçları oldukça önemlidir.

Basıncı lastik soğukken kontrol ettirin

Yola çıkmadan önce lastiklerinizin  basınçlarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu kontrol işlemini lastikler soğukken yapın, çünkü ısınan lastiklerdeki hava genleşeceği için basınç artacaktır. Lastiklerinizin otomobil üreticiniz tarafından tavsiye edilen basıncın altında şişirilmiş olmaları yolculuk esnasında, sürüş güvenliğiniz ile ilgili örneğin fren mesafesi, yol tutuş performansını olumsuz yönde etkiliyeceği gibi yakıt tüketiminizi artıracaktır ve lastik ömrünü kısaltacaktır.

Yolcu sayısı ve yük durumuna göre lastik basıncınızı güncelleyin

Lastiklerinizin ideal basınç seviyeleri otomobilinizdeki yolcu sayısı ve yük durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.  Otomobil üreticinizin önerdiği ideal lastik basınç değerleri genellikle araç el kitabı veya yakıt deposu kapağı içinde yazılı oluyor. Lastik basıncınızı yolcu ve yük durumuna göre güncellemeniz seyahatinizin güvenliğini sağlarken size yakıt tasarrufu olarak da geri dönüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir