Kış Aylarında Otomobillerin Zor Çalışmasının Sebebi

Tarafından   Nisan 5, 2017

Kış Aylarında Otomobillerin Zor Çalışmasının Sebebi

Kış aylarında otomobiller zor çalışmaktadır. Marşa bastığınızda ilk basışta almayabilir. Otomobilin motoru çalışırken normalden daha farklı ses çıkartabilir. Peki bunun sebebi nedir? Yazımızın devamında öğrenelim.

Soğuk havada arabanın zorlukla çalışması konusunda ilk sebep benzindir. Çünkü benzin tıpkı diğer sıvılar gibi soğuk havalarda çok daha az buharlaşmaktadır. Bunun anlamı şudur ki, benzin kolayca ve fazlaca buharlaşmadığı için buji ateşlemesi de zor olacak ve geç ateşleme sağlanacaktır. Daha kolay bir şekilde akılda canlanması için sıcak bir yüzeye suyu döküp buharlaşma hızını izleyebilirsiniz. Eğer soğuk yüzeye dökülen suyun hemen buharlaşmadığını ve büyük oranda sıvının yüzeyde kaldığını görürseniz, benzin örneği de daha rahat kavranabilecektir.

Motor yağınınsoğuk havalarda kalınlaştığı görülmektedir. Yine daha rahat anlaşılması için bununla ilgili olarak reçel örneği verilebilir. Sıcak havalarda oldukça akıcı olan reçelin soğuk havalarda ise katılaşmış bir şekilde form tuttuğu görülebilir. İşte motor yağı da aracın çalıştırılması sırasında belli başlı aksamlarda direnç oluşturur. Çünkü katı ve kalın yağ formu aracın doğru şekilde harekete geçmesinde zorluk oluşturur.
Diğer sebep ise akü olabilir. Soğuk havalarda akünün sorun çıkarması ile ilgili durum, gerçekleşecek olan kimyasal reaksiyonun yavaşlaması ile ilgilidir. Çünkü aküden elektrik elde edilmesi ve marş motoruna giden elektriğin gerektiği şekilde iletilmesi gerekirken, soğuk havalarda bu durum yavaşlayacağı için araç da kendini hemen çalıştıramaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir