Kaza Anında Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Tarafından   Nisan 23, 2017

Kaza Anında Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Araç kaza durumunda neler yapılmalıdır? Kaza halinde yapılacak işlemler nelerdir? Araç kaza tutanağı nasıl tutulur? Kaza yapıldığında işlenecek adımlar nelerdir?

Kaza Tespit Tutanağı Örneği:

Oluşan maddi hasarlı trafik kazasında, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışan tarafların birlikte bir kaza tespit tutanağı hazırlaması gerekmektedir.  Bu tutanak aynı zamanda sigorta işlemleri için de önem taşımaktadır ve kazaya dahil olan her iki tarafın da görüşlerini yazılı olarak beyan etmesi gerekmektedir.

Tutanak hazırlanırken istenilen bilgilerin araç sürücüsü tarafından eksiksiz ve 2 nüsha olarak doldurulması gerekmektedir. Tutanağa kazayı farklı açılardan görüntüleyen fotoğraflarında eklenmesi faydalı olacaktır.

Öncelikle hasarınızı en kısa sürede sigorta şirketine bildirin. Sigorta şirketinin istediği evrakları öğrenin. Genellikle kaza anında karşılıklı olarak doldurulan hasar tespit tutanağı (Link), bir yada birkaç fotoğraf poliçe no, hasar tarih vb. bilgiler sizden istenebilir. Hazırlıklı olun. Aracınız çekici ile servise gönderilecek ise bunu sigorta şirketine bildirin ve size çekici sağlanmasını isteyin.  Bundan sonraki işlemlerde servis ile irtibatta olun. Çoğu zaman 10-30 gün arasında ileri bir tarihte aracınızı servisten alabilirsiniz. Ancak bu süre aracınızın hasarı, servisin yoğunluğu vb. detaylara bağlı olarak değişmektedir. Önemli olan servis ile bu konunun görüşülmesidir.

Çalınma durumunda ise polisi arayarak yapmanız gereken işlemler hakkında bilgi alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir