Kaybolan Plaka Nasıl Çıkartılır?

Tarafından   Mart 6, 2017

Kaybolan Plaka Nasıl Çıkartılır?

Otomobilinizin plakası düştü, çalındı veya herhangi bir sebepten dolayı kayboldu. Peki bu plakayı nasıl çıkartacaksınız? Araç plaka çıkartma işlemlerinin nasıl yapıldığının ayrıntılarına yazımızın devamından erişebilirsiniz. Kaybolan plaka çıkartma işlemleri ile ilgili bilgiler için yazımızı okuyunuz.

Plakanın Kaybolma Nedenleri

  • Plakanın Çalınması,
  • Plakanın Kaybedilmesi
  • Sel, Kar, Yağmurlu Havalarda Plakanın Düşmesi
  • Kaza esnasında kullanılamaz hale gelmesi
  • Kötü Yollarda düşmesi,

Plaka Nasıl Çıkartılır? Kaybolan Plaka İçin Nereye Başvurulur?

Örnek ile Açıklamak gerekirse: Diyelim ki 34 ABC 123 numaralı plakanızı çaldılar veya kaybettiniz Bu durumda 15 gün içerisine İl Trafik Şube Müdürlüklerine başvuruda bulunarak yeni plakanızı alacaksınız. Plakanın 1 veya 2 sinin de çalışmış olması fark etmez. Her iki durumda da plakanız yenilenecektir.

Kayıp Plaka Çıkartma İşlemleri Nelerdir?

Tek plaka çalıntı kaydı bulunan ya da iki plakası çalıntı yada kayıp olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması ve kolluk kuvvetlerinin meşgul edilmemesi için bildirimde bulunduğu plakanın 15 gün içinde tescil birimlerine müracaatları halinde yeni harf ve rakam grubu plaka ile değiştirilecektir.

Çok Önemli Madde

Aksi takdirde KTK 47/1-d (Taşıt güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak) hükmüne göre ceza uygulanacaktır. (Yani 15 gün içerisinde başvurmayan kişi yüklü bir ceza ile baş başa kalabilecektir.)

 

Kaybolan Plaka Nasıl Çıkartılır?” da bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir