Kasko ve Trafik Sigortası Nedir?

Tarafından   Mayıs 16, 2017

Kasko ve Trafik Sigortası Nedir?

Kasko ve Zorunlu trafik sigortası nedir ve neden yaptırılır? Kasko yaptırmak zorunlu mudur? Trafik sigortası neden zorunludur? Kasko ve trafik sigortası fiyatları ne kadardır? İşte çok merak edilenler yazımızın devamında yer almaktadır.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” ve kaskoya sahipse, bu sigorta türleri, onların iki önemli destekçisi konumuna geliyor. Yalnız bu iki sigortanın kapsamları tam olarak bilinmiyor. İki sigorta türünün en çok karıştırıldığı yönüyse zararın tazmin kısmı. Sürücüler en çok, herhangi bir kaza anında her iki sigortanında kendi zararlarını tazmin edeceğini düşünüyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarıyor?


Bunun en son kanıtlarından birini Türkiye’nin 21 ilinde, 18 yaş üstündeki 2.604 kişinin katıldığı “Sürücü Bilinci” araştırması ortaya çıkarmıştı. HDI Sigorta’nın araştırmasına göre bu karışıklığı en fazla kaskosu bulunmayanlar yaşıyor. Kaskosu bulunmayanların yüzde 69.7’sinin bir trafik kazasında kendi aracına gelecek hasarı, kendi zorunlu trafik sigortasından karşılayabileceği şeklinde yanıt vermesi, bunun en önemli göstergesi. Halbuki zorunlu olarak yaptırılması gereken trafik sigortası sadece karşı tarafa verilen bedeni ve maddi zararları karşılayan bir sigorta türü. Hatta zorunlu trafik sigortası, sürücünün bir kaza sonrasında ortaya çıkan tedavi masraflarını dahi karşılamıyor. Kasko ise sürücünün kendi bedeni ve maddi zararlarını karşılıyor. Ayrıca kasko, karşı tarafa verilen zarar eğer zorunlu trafik sigortası teminatından fazlaysa, devreye girerek farkı ödüyor. Yani karşı tarafa verilen zararın karşılanmasında öncelikle zorunlu trafik sigortası üzerinden işlemler yürütülüyor. Zorunlu trafik sigortası tariflerinin Ağustos ayı başından itibaren serbest tarife sistemine geçmesiyle tarifeler artık özel sigorta şirketleri tarafından belirlenecek. Müşterilerin yararına olup olmayacağı şu an için belli olmayan uygulamanın zorunlu trafik sigortasının imajına da nasıl yansıyacağını zaman gösterecek.

Kasko ve trafik sigortası ücretlerini sigorta şirketleri belirlemektedir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi sigorta şirketlerinden edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir