Kasko İndirimi Var Mıdır?

Tarafından   Nisan 23, 2017

Kasko İndirimi Var Mıdır?

Araç kasko indirimi var mıdır? Kasko indiriminden kimler yararlanabilir. Kasko nedir? İşte tüm merak edilenler yazımızın devamında yer almaktadır.

Sigorta şirketleri şirketin marka imajı çerçevesinde ve bazen de reklam amaçlı olarak bir çok konuda indirim sağlamaktadır. Bu indirimlerden akla ilk gelen ise hasarsızlık indirimidir. Sigorta dönemi içinde hasar tazminatı almayan sigortalıya, her yıl için değişen oranlarda hasarsızlık indirimi uygulanılır. Örneğin ilk yıl %30 olarak alınan hasarsızlık indirimi, ikinci yıl %40’a çıkabileceği gibi firmaların özelinde ekstra birtakım haklar da elde edilebilir.  Bazı firmalar kamu çalışanlarına indirimler sağlamaktadır.

Kasko Nedir?

otomobil sigortalarından bir tanesidir ve amacı, sigorta ettirene ait aracın uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlamaktır. Herhangi bir motorlu kara taşıtının sigortalının iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması v.b. durumlarda, sigortalıya tazminat ödenmesini sağlamak için yapılır.
Kasko karşı araçtaki hasarı değil, sigortalıya ait araçtaki hasarı teminat altına alır.Araç kasko sigortasının amacı, sigorta ettirene ait motorlu aracın uğrayacağı zararları tazmin etmektir.
5 Gün İçinde Bildirilmelidir
Kasko sigortası ödemenin yapıldığı tarihte başlar. Eğer poliçe tutarı taksitle ödenecekse peşinatın ödendiği gün sigorta başlar. Kasko sigortasının başlangıcı ve bitişi taraflar arasında aksi kararlaştırılmadıkça, Türkiye sınırları içinde, Türkiye saati ile 12.00’de başlar ve bitim günü aynı saatte sona erer. Kasko sigortasında, sigorta ettiren araca zarar verici olayın yaşandığı günden itibaren 5 iş günü içinde rizikonun gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir