Kasko İle Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Tarafından   Mayıs 20, 2017

Kasko İle Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Araçlara yapılan kasko nedir? Araçlara uygulanan zorunlu trafik sigortası nedir? Zorunlu trafik sigortası ne işe yaramaktadır? Kasko ile trafik sigortası arasındaki fark nedir? Trafik sigortası kaza anında kimin hasarını ödüyor? Kasko kimin hasarını ödüyor? Kasko araç sahibinin hasarını mı ödüyor? İşte merak edilenler yazımızın devamında.

Zorunlu Trafik Sigortası

Her sürücü için zorunlu olan ve her yıl yenilenmesi gereken Zorunlu Trafik Sigortası, devlet tarafından kontrol edilir. Aksi halde, araç yasal olarak trafiğe çıkamaz. Çıktığı takdirde yasal işlem başlatılır ve ceza uygulanır. Kasko Sigortası ise sürücünün isteğine bağlıdır.

Kasko Sigortası

Bazı Kasko Sigortası poliçeleri, Zorunlu Trafik Sigortasında korunulan zararları karşılamasına rağmen Zorunlu Trafik Sigortası yerine geçmez. Yani her araç sahibinin Zorunlu Trafik Sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Bunun sebebi de kaskonun zorunlu olmaması ve sürücünün, Kasko poliçesindeki “karşı tarafın zararlarını karşılama” yükümlülüğünü istediği zaman iptal ettirebilecek olmasındandır.
Bu sebepten Zorunlu Trafik Sigortası mecburidir ve devlet tarafından kontrol edilir. Ancak KaskoSigortası kişiye bağlıdır ve dileyen araç sahibi yaptırabilir.

Güvence Alanı:

Zorunlu Trafik Sigortası, trafikte bütün sürücülerin güvende olmasını sağlamaktadır. Bir kaza anında tarafların hasarlarını tespit ederek iki tarafı da güvence altına alır. Böylelikle, olası bir kazada her iki taraf da güvende olmuş olur. Kasko Sigortası ise sadece sigortayı yapan aracı ve araç sahibini ilgilendirir. Olası çalınma, yanma veya kaza durumundaki zararı karşılar.

Kapsam Alanı:
Zorunlu Trafik Sigortası, hasar, yaralanma veya ölüm gibi durumları içine alır. Kasko Sigortası ise sigortanın alımı sırasında sürücünün isteği sigorta kapsamına bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir