Kasko Değer Listesi Nedir?

Tarafından   Haziran 16, 2017

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi nedir? Kasko nedir? Kasko değer listesi nasıl hazırlanır? Kasko değer listesi hangi araçlar için hazırlanmaktadır? İşte tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında.

Kasko değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak hazırlanan, araçların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin yer aldığı bir listedir ve sigorta şirketleri aracınız için kasko teklifi sunarken bu listeyi referans alarak hesaplamalarını yapar.

Kasko Ne İşe Yarar?

Otomobiliniz ile sizin bir yere çarpmanız, aracınıza birilerinin çarpması, aracınızın yanması ve aracınızın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi durumlarda ortaya çıkan zararları kasko sigortaları teminat altına alır. Bu nedenle kasko yaptırmanız önemli; kaskonuz olmadığında aracınıza gelecek tüm hasarları kendiniz karşılamak zorunda kalırsınız.

Kasko Değer Listesi Hangi Araçlar İçin?

Kasko değer listesi 15 yaşına kadar olan araçlar için hazırlanır. Eğer aracınız 15 yaşın üzerinde ise ve kasko değerini öğrenmek istiyorsanız, bu durumda tercih edeceğiniz sigorta şirketi ile görüşerek belirleyebilirsiniz. Aracınızın kullanım amacının ne olduğu da yani ticari mi, bireysel amaçlı mı ya da tarım gibi farklı kullanım amaçlı mı olacağı her ay değişen listede aracın kasko bedelini etkiler. Araçların kasko bedelini hesaplarken ve bir hasar oluşması durumunda araç sahibine ödenecek tazminatın belirlenmesinde de sigorta şirketleri güncel araç kasko değer listesini kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir