Karlı ve Donmuş Yolda Otomobil Kullanmanın İpuçları

Tarafından   Mayıs 15, 2017

Karlı ve Donmuş Yolda Otomobil Kullanmanın İpuçları

Karlı ve donmuş yolda sağlıklı bir şekilde otomobil kullanmanın ilk önemli ipucu kar lastikleridir. Kar lastikleri manevra ve sürüş kabiliyetinizi arttıracaktır. Otomobilin yerle temasını sağlayan lastikler, kaydığı anda istediğiniz sürüş tekniğini bilin, araca bir yerden sonra hakim olamazsınız. Kar lastiği bu konuda oldukça önemlidir.

Gaz pedalına aniden basmaktan ya da bırakmaktan, sert direksiyon hareketlerinden kaçınmalı, fren pedalına yumuşakça basılmalı. Çekiş tekerleklerinin patinaja düşmesi ya da direksiyonun aniden hafiflemesi zeminin kaygan olduğunun göstergeleridir. Ayrıca önünüzde giden aracın yoldan çıkma eğilimi göstermesi ya da lastiklerinin parıldaması da kaygan zemine işarettir.

Kazayı Tahmin Edin

Bir kazadan kaçınmanın en iyi yolu önceden tahmin etmektir. Bu nedenle önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarın. Manuel şanzımanlı araç kullananlar debriyaj pedalını dikkatli kullanmalı, pedalı sertçe bırakmamalı.

Acil Durumlarda

Sağlam bir çekme halatı, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Öndeki aracın izinden giderek patinaj riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca karanlıkta bozulmuş bir sigortayı bulmak el feneri olmadan çok zor olabilir. Doğru seçilmiş koruma ürünleriyle kilitlerin ve kapı fitillerinin donmasını engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir