Jant Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalı

Tarafından   Haziran 24, 2017

Jant Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalı

Pırıl pırıl parlayan jantlar bu yazıdan sonra gerçekleşecek. Parlak jantlar hayal değil. Yazımızın devamında jantlarınız için önemli ipuçları vereceğiz. Dikkatle okuyunuz.

Jant Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Jantları temizlemeye başlamadan önce bol suyla lastiklerle beraber yıkayın. Üzerindeki tozun, toprağın, kirin pasın akmasını sağlayın. Bu sayede en azından kaba kirler akıp gidecektir. Kullandığınız su ne kadar tazyikli ise o kadar rahat kirleri akıtabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var, eğer ki aracınıza önem veriyorsanız tazyikli suyu direkt olarak lastiklere tutmayın. Suyun oluşturduğu kuvvet lastiklerin zarar görmesine sebep olacaktır. Lastiklere ve jantlara su tutarken öte yandan elinizde bir fırça ile hafiften fırçalamanız size kolaylık sağlayacaktır.
  • Kovayı su ile doldurun. Hafif ılık su tercih edebilirsiniz. Suyun içerine yeterli miktarda araç şampuanı ekledikten sonra iyice köpürmesini sağlayın. Yumuşak bir fırça ile kovadaki köpüklü suyu jantlara uygulamaya başlıyoruz. 1 kez uyguladıktan sonra kirlerin akması için bir müddet bekliyoruz. Kova ve şampuan ile uğraşmak yerine aynı görevi gören jant temizleme spreylerini de tercih edebilirsiniz. Spreyi direkt olarak jantlara sıktığınızda kirlerin aktığını göreceksiniz. Jant temizleme spreylerini alışveriş merkezlerinin market kısmında, yapı marketlerde, oto aksesuarı satan dükkanlarda ve İnternet üzerinde e-ticaret sitelerinden bulabilirsiniz. Sprey kullanıp kullanmamak size kalmış bir durum. Sprey kullanacaksanız bizim size tavsiyemiz kullanmadan hemen önce şişenin üzerinde yer alan kullanma talimatını okumanız olacaktır. Çünkü bazı jant temizleme spreyleri ıslak zeminde daha iyi etki ederken bazıları kuru yüzeyde daha iyi sonuç verecektir. Yani spreyler kuru ve ıslak janta göre ikiye ayrılıyor.  Zamanım var, aracımla ilgilenmeyi seviyorum diyorsanız şampuan kullanmanızı tavsiye ederiz. Şampuanın yeri bi’ ayrıdır.
  • Jantın kiri aktıktan sonra hortum yardımıyla iyice temizlenmesini, üzerindeki bütün kirlerin çıkmasını sağlıyoruz. Su tuttuğunuz halde halen kir varsa biraz daha şampuan veya jant temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Bu durumda aynı işlemleri tekrarlamanız gerekecektir.
  • Jantlar yıkandığına göre sıra parlatmaya geliyor. Kirini akıtıp iyice temizlediğiniz jantlara önce jant cilası sürüyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Jant cilası kuruduktan sonra kuruyan jantı, jant fırçası ile bir güzel ovuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir