İkinci El Otomobilde Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Tarafından   Mart 10, 2017

İkinci El Otomobilde Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

İkinci el otomobil pazarı oldukça büyük bir pazardır. Büyük paraların ve satışların gerçekleştiği bu pazarda oldukça fazla alışveriş gerçekleşmektedir. İkinci el otomobil almak isteyenler nelere dikkat etmelidir. Araç kazalı mı?, Araç yıpranmış mı?, Araçta herhangi bir hata var mı? gibi önemle dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumları anlamak için nelere dikkat etmek ve bakmak gerekiyor? İşte ayrıntılar aşağıda.

MOTOR ŞASE NUMARASINA DİKKAT!

Otomobil alırken alacağınız aracın akredite kurumlardan ekspertiz raporunun olup olmadığına bakılması gerektiğini de belirten Kabataş, “Sizin alacağınız aracın ekspertizi yok ve aracın çalıntı olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olmak istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken ruhsattaki motor ve şase numaralarının araçtaki ile aynı olup olmadığını kontrol etmek olacak.

ARACI YERİNDE GÖRÜN VE ACELE ETMEYİN!

Alınacak olan aracı mutlaka yerinde görmesi gerektiğini belirten Cevat Kabataş, “Dokunun, içine binin, mutlaka test sürüşü yapın. Araba alma işini dar zamanlara sıkıştırmayın, asla aceleye getirmeyin. Mümkünse aracı birlikte kullanacağınız yakınlarınızı da beraberinizde getirin.” dedi.

ARACI SALLAYIN VE SÜSPANSİYONLARA DİKKAT EDİN

Aracın dış görüntüsünün önemli ipuçları verdiğini de belirten Cevat Kabataş, “Çizik veya pas var mı iyice kontrol edilmeli. Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakılmalı. Çünkü onarım görmüş bir otomobilin hatları her ne kadar iyi işçilik görsede düzgün değildir.

Aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer aracın süspansiyonu sağlamsa, araç birkaç kere sallanıp duracaktır. Otomobile uzaktan baktığınızda bir yamukluk varsa, yine otomobilin süspansiyon sisteminde sıkıntı var demektir.” dedi

FREN PEDALI AŞINMIŞSA ŞEHİR İÇİ GAZ PEDALI AŞINMIŞSA ŞEHİR DIŞI

Pedalların aşınma oranlarına bakın. Gaz pedalı aşınmışsa uzun yolculuk, fren pedalı aşınmışsa şehir içi yolculuk daha fazla yapılmış demektir.” dedi.

KAPUTU MUTLAKA AÇIN VE İÇİNE BAKIN

Kaputu açılarak motorla ilgili bazı noktaların kontrol edilmesinin de çok önemli olduğunu söyleyen Cevat Kabataş, “Kaputu açın ve içeri bakın. Kablo sistemlerine ve yağ kalıntılarına göz atın. Temiz mi değil mi kontrol edin. Yağ seviyesini ve yağın durumunu kontrol edin. Motor kayışlarını inceleyin ve motorun su seviyesine bakın. Bunlarla ilgili anormal bir durum varsa mutlaka bir bilene inceletin.” dedi.

BU SESLERE DİKKAT! DENEME SÜRÜMÜ YAPIN!

Deneme Sürüşü yapılmasını önemine de değinen Cevat Kabataş, “Deneme sürüşü esnasında araç hakkında da pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Örneğin sürüş esnasında çekiş sorunu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Motorun kolay çalışıp çalışmadığını kontrol edip, olağandışı sesleri dinleyebilirsiniz.

Gürültülü bir motor, pahalı bir tamirat gerektirir unutmayın. Egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var demektir.

FREN PEDALI SAĞLAM MI?

Fren pedalına 1 dakika boyunca basın. Pedalın 4 cm’den daha fazla inmemesi gerekiyor. Eğer iniyorsa, fren sisteminde bir bozukluk var demektir. Rölantideki sarsıntısına bakın.

EL FRENİ KONTROLÜ

Deneme sürüşü esnasında aksaklıkların nasıl tespit edileceğini de anlatan Cevat Kabataş, “Örneğin El Freninin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek çok kolaydır. Birinci vitese takıp, aracı yavaşça hareket ettirdiğinizde eğer araç hareket ederse, el freni çalışmıyor demektir. Sürüş halindeyken aracın sesini dinlemeye çalışın. Dönüş yaparken akslardan ses geliyor mu kontrol edin. Tıkırtı geliyorsa bilin ki aks uçları aşınmıştır.

ROT BALANS ÖNEMLİ

Düz bir yola geçin ve aracı sürerken ellerinizi direksiyondan çekin. Eğer direksiyon sağ sol yapıyorsa aracın rot ayarlarında sıkıntı var demektir. Aynı şekilde düz bir yolda giderken hızlandığınızda direksiyon ve otomobil titriyorsa, lastiklerin balans ayarları bozulmuş demektir.

Aracı asla rot ve balans ayarı yaptırmadan almamalısınız çünkü ayar bozukluklarına genelde bozuk bir parça neden olmaktadır. Aracınız yavaş bir hızla giderken tık tık sesleri çıkartıyorsa, süspansiyonda sıkıntı var demektir.”dedi.

ARAÇ STOP ETMİYORSA SORUN DEBRİYAJDA

Test sürüşünüz sırasında aracın klimasını da kontrol edebileceğinizi belirten Cevat Kabataş, “Hava kompresörü normalde çok az ses çıkarır. Sürüş anında eğer fazla ses çıkarıyorsa, klima sisteminde bir sıkıntı var demektir.

Son olarak, sakin bir yere geçip el freninizi çekin. Vitese geçirip yavaşça ayağınızı debriyajdan çekin. Normal şartlarda arabanızın istop etmesi gerekir. Etmiyorsa debriyajında bir problem var demektir.” Dedi.

EKSPERTİZE UĞRAYIN

Ancak bütün bunları incelemenin bile size o araç hakkında çok küçük bir fikir vereceğini belirten Cevat Kabataş, “Tüm bu incelemeler araç hakkında belli bir fikire sahip olmak için önemli elbet. Ancak bir araç ustası değilseniz ki artık onlarda yanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir