İkinci El Otomobilde 10 Bin Km Barajı

Tarafından   Mart 13, 2017

İkinci El Otomobilde 10 Bin Km Barajı

İkinci el otomobil satımında güven sorunu her zaman olmuştur. İkinci el otomobil pazarını canlandıracak ve tüketiciye güven verecek bir uygulama gelebilir. Aracı satan kişi 10 bin kilometre garantisi verecek. Böylece alıcının kandırılması gibi durumların önüne geçilmeye çalışılacak.

İkinci el otomotiv piyasasının daha da canlanması lazım.Dolayısıyla bu kapsamda yapmış olduğumuz düzenlemelerde tüketiciyi de koruma adına belli bir kilometre garanti şartını getiriyoruz. Bu basit bir şey. Eğer aracın arızası varsa satan kişi bunu söyleyecek ve ona göre satacak. Arızasız sattığını, bakımlarının tamam olduğunu söylüyorsa da belli bir kilometre garantisi verecek.

Kaç kilometre olacağını tam netleştirmedik ama sektörün genel beklentisi 10 bin kilometre. Garanti şartları içinde bir sıkıntı çıkarsa tazmin olacak. Bu durum piyasaya güven, canlılık getirecek. Bu işi meslek edinenler tarafından bu işin ticaretinin yapılması sağlanacak. Her önüne gelen ‘Ben galerici oldum, araç satışı yapıyorum’ diyemeyecek veya yapıp canı istediği zaman bırakamayacak.”

İkinci el oto satımında belli şartlar ve sorumluluklar olacağını vurgulayan Tüfenkci, araç satışına aracılık eden, kefil olan kişilerin getirilecek sorumluluklara da katlanmak zorunda olduğunu söyledi.

Tüfenkci, “Bize gelen yansımalar olumlu. Düzenleme hazır ama referandumdan sonra yayımlayacağız. İtiraz edenler varsa o zamana kadar itirazlarını bizlere iletebilirler. Düzenlemede şu an garanti kapsamı 10 bin kilometre. Ama yayımlamadığımız için burada bir marj olmasına karşın düşündüğümüz ve uyguladığımız 10 bin kilometre”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir