İkinci El Otomobil Alırken Önemli Püf Noktaları

Tarafından   Nisan 10, 2017

İkinci El Otomobil Alırken Önemli Püf Noktaları

Otomobil alırken bayilerden almaya özen gösterin. Bayiiler 1 yıl garantisi de vermektedir. Hemde karşınızda bir muhattap bulabilirsiniz. Ancak yine de otomobil alacaklara aşağıdaki tavsiyelere uymalarına ve dikkat etmelerini öneriyoruz.

Öncelikle aracı yola çıkarıp dolaşmalıyız. Sağından solundan çeşitli sesler geliyor mu, Yolda seyir halinde giderken egzozdan kara duman ya beyaz duman atıyor mu gözlemlemeliyiz.

Aracın yolda giderken direksiyonunu bırakarak biz düzlem üzerinde normal şekilde gidebiliyor mu görmeliyiz. Bundaki amaç öndüzen ayarının bozuk olup olmadığını ya da yolda çekme yapmadığını görmektir.

Araç çalışırken kapudu açıp motordaki yağ kapağını açmalıyız elimize hava üflüyormu görmeliyiz. Hava üflemiyorsa bu aracın motorunun kompresyon sisteminin iyi olduğunu göstermektedir.

Aracın çalışırken arka kısmına geçip egzozundan minik damlacıklar halinde su atıp atmadığını görmeliyiz(karbüratörlü araçlar için geçerli) eğer su atıyorsa bir sorun olduğunu düşünmemeliyiz. aksine bu iyiye işarettir.

Yolda seyir halinde iken tüm vitesleri kullanmalıyız, Herhangi bir viteste atma ya da küt küt vurma sesi duyuyorsak bu şanzuman için iyiye işaret değildir.

İkinci el araç alırken, aracı sorgulatmayı da unutmayın. Aracı nasıl sorgulamanız gerektiğini bilmiyorsanız sitemizdeki diğer yazılarımızı okuyabilir ve araç hasar sorgulama işlemlerinin nasıl ve nereden yapıldığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

İkinci el araç alırken tüm verdiğimiz tavsiyelerin dışında güvendiğiniz ve işinde gerçekten uzmanlaşmış bir ustaya otomobili göstermenizde, onun fikrini almakta yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir