İcradan Otomobil Nasıl Alınır?

Tarafından   Haziran 11, 2017

İcradan Otomobil Nasıl Alınır?

İcradan otomobil almak her zaman çoğu kişinin merak ettiği bir konudur. İcradan otomobil nasıl alınıyor? İcradan otomobil almak için neler yapmak gerekiyor? İşte merak edilenlerin ayrıntıları yazımızın devamında.

İcra Ne?

Öncelikle İcradan araba almayı düşünen kişiler icra kavramını iyi bilmelidir. İcra herhangi bir borç nedeniyle borcunu ödemeyen kişinin veya kurumun borcuna karşılık olarak sahip olduğu hertürlü malın mahkeme yolu ve açık arttırma usulüyle satılması ve borcunun karşılanması demektir.

İhaleye Girme Koşulu

18 yaşını doldurmuş olan her Türk vatandaşı gerekli teminatı yatırarak istediği her ihaleye katılabilir.

İcradan Otomobil Almak Mantıklı Mı?

İhalede bedelleri satılan malın çok çok altında bir bedel olup açık arttırma usulüyle satıldığından girdiğiniz ihalede fiyatı ihaleye girenler belirler. Muhtemelen piyasa değerinin altında bir rakama alırsınız. Ancak alacağınız ürünü hali hazırdaki durumunu incelemiş ve kabul etmiş sayılırsınız. İhalede satılan araçlar emniyet otoparklarında tutulurlar. Gerekli izinleri alarak bu araçları görebilir kontrol edebilirsiniz.

Dinen İcradan Otomobil Almak

Halk arasında icradan satılan malları almanın uygun olmadığı söylense de fetva siteleri ve diyanet bunun tam tersini söylemektedir. İcradan satılan bir malı bilerek teklif vermeyerek verdirmeyerek değerinin çok altında almaya çalışmak uygun değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir