Hurda Otomobillerde 20 Yaşını Aşmışlara Teşvik

Tarafından   Nisan 11, 2017

Hurda Otomobillerde 20 Yaşını Aşmışlara Teşvik

20 yaşını aşan hurda otomobillere geri dönüşüm ve trafikten çekme teşviği uygulanabilir. Bu uygulamanın henüz olup olmayacağı bilinmemekte. Ancak trafikte 20 yaşını aşmış bir çok otomobil bulunmaktadır. Her geçen gün piyasaya yeni otomobillerin gelmesi ile birlikte, trafikteki araç sayısı giderek artmakta. Trafikteki yaşlı araçlar kaldırılacak mı? İşte haberin detayları yazımızın devamında.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Otomobil piyasasındaki sıkıntıların çözümü ve teknik mevzuattaki belirsizliklerin giderilmesi konularında Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) yetkilileriyle bugün bir araya gelmesi bekleniyor. OYDER’in; ikinci el otomobillerin satış fiyatı üzerinden alınan KDV’den vazgeçilmesi, 20 yaş üzeri araçlarda ‘ÖTV indirimi teşviki’ ve galerilerdeki test araçlarının KDV’den muaf tutulması” şeklindeki talepleri var.

3,5 MİLYONUNA HURDAYA ÇIKABİLİR

Türkiye’de trafiğe kayıtlı 21 milyondan fazla araç var. Trafikteki araçların 3 yaklaşık 3,5 milyonu 20 yaş üzerinde olduğu biliniyor. OYDER yetkilileri, 20 yaş üzeri hurda araç sınıfında ÖTV indirimi ile getirilecek teşvikin hem çevre hem de ekonomi açısından faydalı olacağına dikkat çekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir