Hindistan Benzinli ve Dizele Dur Diyor

Tarafından   Ağustos 11, 2017

Hindistan Benzine ve Dizele Dur Diyor

Hindistan’dan önemli bir karar. Hindistan önümüzdeki senelerde benzinli ve dizel yakıtlı otomobil satmayacak. Hindistan sadece elektrikli otomobil satmaya başlıyor. Bu adım önemli ölçüde ekonomik olarak ülkeye katkı sağlayacak. İşte haberin detayları..

60 Milyar Dolar Tasarruf

Hindistan hükümetinin yeni planları kapsamında, 2030 yılından itibaren Hindistan’da satılan her bir otomobil elektrikli olacak. Hindistan hükümetinin bu kararı çevrecileri mutlu ederken, petrol endüstrisinde hayal kırıklığı yarattı. Hava kirliliği ülkenin en büyük sorunlarından birisi. Ülkede her sene bu nedenle 1.2 milyon insan hayatını kaybediyor.

Dünya’nın haberine göre bu arada hızlı büyüyen Hindistan ekonomisi dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı konumunda. Ülke her sene petrole 150 milyar dolar döküyor. Dolayısıyla elektrikli otomobillere geçiş, petrol talebini de önemli ölçüde düşürmüş olacak. Devrim niteliğindeki bu kararın Hint ekonomisine 2030 yılında kadar 60 milyar dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.

Bir çok ülke ilerleyen yıllarda elektrikli otomobile geçeceğini açıklıyor. Akıllara sorular geliyor. Dünya da petrol rezervleri bitiyor mu? Yoksa dünyayı mahfettik mi? İşte bunun net bir yanıtı henüz yok.

2014 yılında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen dünyanın en kirli havasına sahip 20 şehir sıralamasında, Hindistan’dan 13 şehir yer aldı.

Hava kirliliğine yönelik çeşitli önlemler gündeme geliyor. Örneğin 2016 yılı Ocak ayı itibariyle, erkeklerin şehir içinde otomobil kullanımı plakalarındaki numaralar doğrultusunda belli günlerle sınırlandı. Her ne kadar bu ve benzeri uygulamalar olumlu adımlar olsa da, elektrikli otomobile geçişin çevresel etkisi çok daha büyük olacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir