Hidrolik Direksiyon Sistemi Nedir? Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi

Tarafından   Haziran 21, 2017

Hidrolik Direksiyon Sistemi Nedir? Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi

Hıza duyarlı direksiyon sistemi nasıl olur? Hız artınca, direksiyonun sertleşmesi gerekir. Bu sertleşme güvenli sürüşü sağlamak için olmazsa olmazdır. Yavaş bir araçta yumuşak direksiyon konforu ve hareket kabiliyetini arttıracaktır. Peki tüm bu sistem nasıl çalışır?

Direksiyon Nasıl Çalışır?

Aracın hareket haline geçmesi tekerleklerin dönüşüyle gerçekleşirken, dönmekte olan tekerleği yönlendirmek için gereken direksiyon kuvveti ihtiyacı da azalır. Hız arttıkça gereken direksiyon eforu azalır, çünkü yönlendirme sırasında lastik yol arasındaki sürtünme ve direnç azalır. Bu durumda direksiyon sisteminde yardımcı bir güçlendiriciye (hidrolik veya elektrikli direksiyon) ihtiyaç da azalır, direksiyon zaten  yumuşamıştır. Üstelik hız arttıkça direksiyonu döndürme miktarı da çok çok azalmaktadır; park sırasında tam tur döndürülen direksiyon, yüksek hızlarda sadece birkaç santim çevrilerek şerit değiştirilmekte, en fazla yarım tur çevrilerek virajlar dönülmektedir.

Araç Hızlanınca Direksiyon Nasıl Sertleşir?

Sistemin temel parçaları: ECU, tekerlek hız sensörleri, seleonid valf (elektrovalf)
Araç hızı tekerlek hız sensörlerinden algılanır. Elektronik kontrol ünitesi-ECU (bu esp ecu’su olabilir), araç hızını algılayarak, hafızasında kayıt olan direksiyon sertliğine (destek miktarına) erişilmesi için, direksiyon kutusundaki kumanda valfine bağlı bir selenoid valfi kumanda eder. Selenoid valf, yüksek basınçlı hidrolik yağın akışını hassas olarak ayarlayarak; direksiyon kutusu valf grubundaki mekanizmaya etki etmesini, bunun sonucundaysa direksiyonun sertleşmesini sağlar.

Direksiyonun sertleşmesi için, hidrolik direksiyon kutusundaki “kumanda valfi” kısmında çeşitli mekanizmalar kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir