HGS’de Hatalı Cezalar İptal Edildi

Tarafından   Temmuz 30, 2017

HGS’de Hatalı Cezalar İptal Edildi

HGS sistemindeki bir hatadan dolayı araç sahiplerine geçişten sonra ceza kesiliyordu. Bu cezalar oldukça arttı ve araç sahiplerine bu sorundan dolayı para cezası kesiliyordu. Ancak HGS’deki hatalı ceza kesimleri silindi.

Mağduriyet Giderildi

Sabah’ın haberine göre Kamu Denetçiliği Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Hızlı Geçiş Sistemi’ndeki (HGS) hatalar sebebiyle kesilen idari para cezalarının iptal edilmesi talebiyle şikâyet başvurularını, idareyle yaptığı görüşmeler sonucunda çözüme kavuşturarak vatandaşların mağduriyetini giderdi.

Vatandaşların, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün HGS sistemindeki hatalar sebebiyle taraflarına kesilen idari para cezalarının iptali için yaptıkları itirazlara cevap alamadıklarını söyleyerek Kamu Denetçiliği Kurumu’na yaptıkları başvuru olumlu sonuçlandı.

HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinde ödemenin pasif RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisi kullanılarak gerçekleştirildiği Türkiye’de 17 Eylül 2012 tarihinde kullanılmaya başlanan bir ücretlendirme sistemidir. Bu sistem sayesinde araçlar köprü ve paralı otoyollardan geçerken duraklamadan hızını çok düşürmeden geçme imkanı sağlandı. Böylece köprü ve otoyol gişelerinde oluşan uzun kuyrukların biraz olsun önüne geçilmek isteniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir