Güneş Enerjisi İle Çalışan Led Yollar Gelecek

Tarafından   Haziran 17, 2017

Güneş Enerjisi İle Çalışan Led Yollar Gelecek

Güneş enerjisi ile çalışan ve led teknolojisi ile uyarı sistemi geliştirilecek. Yeni bulunan bu teknolojinin ayrıntıları yazımızın devamında yer almaktadır.

Sistemin adı Solar Roadways olarak belirlenmiş. Peki bu sistemi bizlere neler sunuyor. Artıları ve dezavantajları neler? İşte tüm detaylar yazımızın devamında.

Solar Roadways’in çözümü de bu noktada devreye giriyor. Yolların üzerine döşenebilen şeffaf ama çok dayanıklı bir kaplama geliştiren girişim, böylece panelleri korurken güneş ışığının da onlara ulaşmasını sağlıyor. Bunun bir başka avantajı ise şeffaf panellerin altına LED ışıkların da döşenebiliyor olması. Dolayısıyla yollarda ışıklandırmadan tutun da karmaşık grafik animasyonlara kadar her şeyi sergilemek mümkün olabiliyor.

Elbette bu sistemin akıllarda soru işaret uyandıran tarafları da var; öncelikle şeffaf kaplamanın asfalt kadar güvenilir olması gerekiyor. En azından araçlar için benzer seviyede yol tutuş sağlamalı. İkinci durum ise dayanıklılık. Her gün binlerce aracın üzerinden geçmesi, yağmur – kar, aşırı sıcak ve soğuk durumlarda aynı istikrarı göstermeli.

ABD’de iki girişimci tarafından kurulan şirket, 2014 yılında bu sistemi geliştirmek için 2 milyon dolarlık bir yatırım almış ve ürünü bu seviyeye getirmiş. Eğer sistem başarıya ulaşırsa çok büyük bir sükse yapacaklarına hiç şüphe yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir