Güneş Enerjili Sunroof Nedir?

Tarafından   Nisan 8, 2017

Güneş Enerjili Sunroof Nedir?

Sunroof günümüzde bir çok otomobilde kullanılan ve kullanımı git gide artan hem estetik hemde işlevsel bir parça. Aracın tavanındaki camın açılmasını sağlayan bu parça ya güneş enerji sistemi eklenirse ne olur? Aracın tavanı güneşi direkt ve sürekli alan durumdadır. Aynı evimizin çatısı gibi. Peki araçlara bu sistemi uygulanabilir mi?

Sıcak yaz günlerinde güneş altına park edilerek motoru stop edilen solar sunroofa sahip bir aracın iç havalandırma fanlarına bu güneş panellerden elektrik enerjisi sağlanarak havalandırma yapılır ve bu hava sirkülasyonu sayesinde araç içerisinde kimi zaman 80°C gibi değerleri bulabilen ısı 35-40°C değerlerinde kalması sağlanabilir. Bu sayede konfor şartları açısından daha makul değerler elde edilebilirken aynı zamanda aracın iç kısmındaki aksamların daha uzun ömürlü olması da sağlanmış olur. Ayrıca bu yöntemle bir ön soğutma sağlandığı için, klimanın yolculuk esnasında içeriyi soğutması için gereken süre düşürülkerek yakıt sarfiyatı azaltılır ve tasarruf sağlanmış olur.

Bu yeni ve işlevsel teknolojinin yeni araçlarda artması beklenmektedir. Bakalım, bekleyelim ve görelim. Güneş enerjili sunrooflar yada tavan sistemleri ne zaman gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir