Fren Hidroliği Kullanımı Nasıl Olur?

Tarafından   Mayıs 14, 2017

Fren Hidroliği Kullanımı Nasıl Olur?

Fren hidroliğinin bittiği nasıl anlaşılır? Fren hidroliği bittiğini nereden anlarım? Fren hidroliği nasıl değiştirilir? İşte merak edilenler yazımızın devamında.

Fren uyarı ışığı, fren merkez silindirindeki yağ seviyesinin düşük olduğunu ve DOT 3 veya DOT 4 özelliklerine uygun fren hidroliği ilave edilmesi gerektiğini gösterir. Normal koşullarda fren hidroliğinin değişim süresi kilometreye bağlı değildir. Ancak DOT 3 için 12 ay veya 20.000 km, DOT 4 için ise 18 ay veya 30.000 km gibi bir ömür kabul edilebilir. DOT 3 ve DOT 4, higroskopik (havadan nem emme) niteliği olan fren sıvısı özellikleridir. DOT 3 ve DOT 4’ün farklı kaynama noktaları vardır. DOT 3 140°C’de, DOT 4 ise 155°C’de kaynar. Bu nedenle DOT 4 kullanması gereken araçlarda kesinlikle DOT 3 kullanılmamalıdır.

Araçlar soğuk havalarda genellikle zor çalışırlar. Çok soğuk havada kalınlaşan yağ, ilk çalışma anında motorun içinde rahat dolaşamaz ve bu nedenle ilk çalışma anında kısmen sorun yaşanır. Özellikle soğuk hava koşullarında düşük viskoziteli (ince), kısmi sentetik ya da tam sentetik yağlar kullanılmalıdır.

DOT 3 Fren Hidroliği: DOT 3 fren hidroliği (DOT 3 brake fluid), glikol esaslıdır. Bu hidroliğin kuru kaynama sıcaklığı 205°C’dir. %3.5 su absorpsiyonlu fren hidroliğin kaynama sıcaklığı ise 140°C’ye düşer.
DOT 4 Fren Hidroliği: DOT 4 fren hidroliği (DOT 4 brake fluid), borate ester esaslıdır.
Higroskopik: Glikol esaslı hidrolik fren yağları higroskopikdir ve kullanım süresince nemi absorbe eder. Emniyet olarak hidrolik fren yağları iki senede bir değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir