Engelliler İçin Otomobil Üretiliyor Mu?

Tarafından   Mayıs 14, 2017

Engelliler İçin Otomobil Üretiliyor Mu?

Engelli bireyler için otomobil üretiliyor mu? Otomobil üreticileri engelli bireyler için tasarım yapıyor mu? Engelli bireylerin otomobil sürebilmesi için hangi aparatlara ihityacı vardır? İşte merak edilenler yazımızın devamında.

Metrobüs gibi geniş kitlelere yönelik projelerde bile engellilerin gözardı edildiği ülkemizde otomobil markalarının üzerlerine önemli sorumluluklar düşüyor.
Dünyada bazı lüks sınıf üreticileri dışında hemen her marka, engelliler için özel tasarlanmış otomobiller üretiyor. Ancak bu maliyeti yüksek otomobiller bazı ülkelerdeki yasal düzenlemeler sayesinde uygun fiyatlara satılırken bazı ülkelerde ise normal otomobillerden daha pahalıya mal oluyor.

Engelliler İçin Otomobil Üretimi Var Mı?

Ülkemizde engellilerin daha rahat otomobil sahibi olabilmesi için çalışma yaparak gereken sorumluluğu yerine getiren iki markadan bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere Proton markası Türkiye piyasasında önemli bir yer edinebilmek için sosyal sorumluluk kampanyaları üzerinde çalışıyor. Yakın geçmişte Pozitif Özürlüler Gazetesi ve Proton Ulumotor işbirliğiyle başlatılan sınırsız süreli “Her Engelliye Bir Proton” kampanyası , hala engellilerin otomobil sahibi olabilmeleri için önemli bir çalışma olma özelliğini koruyor. Kampanya sayesinde Proton’un engellilere özel modelleri uygun fiyatlara alıcı buluyor. Ayrıca kampanya kapsamında otomobil satın alacak engelli kişilere, araç bedelinin %30’unu peşin ödedikten sonra, Proton Finans tarafından 60 aya kadar vade imkanı sağlanıyor.

Bu haber eski, ancak günümüzde hala böyle girişimler bulunmamaktadır. Sadece FİAT engelsiz hareket projesi ile engelli bireylere dair bir şeyler yapmaktadır. FİAT engelsiz hareket projesi ile engelli bireyleri özel ekipmanlı araçlarda test sürüşüne çıkaracağını belirtiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir