Elektrikli Otomobillerden Petrol Üreticilerine Darbe

Tarafından   Eylül 23, 2017

Elektrikli Otomobillerden Petrol Üreticilerine Darbe

Elektrikli otomobil teknolojisinin gelişmesi ile birlikte petrole duyulan ihtiyaç azalma görülecektir. Haliyle petrol üreticileri de bu durumdan hoşnut olmayacaktır.

Aynı Iphone – Nokia İlişkisi Gibi

Elektrikli araçlar, 120 milyon aracın satılması beklenen 2040 yılında pazarın yarısından fazlasına hakim olacak. Bu durum, Başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere BP, Shell ve Exxon Mobil gibi petrol devlerini etkileyecek. Uzmanlar, elektrikli araçların otomotiv sektöründe yaratacağı dönüşümü, Apple’ın mobil telefon pazarında yarattığı dönüşüme benzetiyor. İlk olarak 10 yıl önce pazara giren iPhone, mobil telefon pazarında büyük değişime neden olmuş, Nokia gibi devler hızlı bir şekilde pazar hâkimiyetini kaybetmişti. Elektrikli araçların pazarda yaratacağı dönüşüm iPhone’nunki kadar keskin olmasa da, büyük petrol şirketlerini ciddi şekilde etkileyeceği ifade ediliyor.

Öncüler Google – Tesla – Uber

Bu dönüşüme ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla öncülük ederken, Google ve Uber gibi sürücüsüz araç geliştiricileri de destek verecek. Bu alandaki dönüşümün yavaş olacağını ifade eden uzmanlar, emisyon standartlarının aşamalı olarak sıkılaştırılabileceğini kaydetti. Ancak bu işin ekonomik sonucunun apaçık ortada olduğunu söyleyen İngiliz ekonomist ve gazeteci Tim Harford, durumun şu an karmaşık olduğunu, ancak zamanla elektrikli motorların içten yanmalı motorların yerine geçeceğini dile getirdi. Sistematik bir değişimin yaşanacağını anlatan Harford, “Bu, 10 yıl önce ne yaşanıyorsa aynısı.

Talep Ne Kadar Azalacak?

Günümüzde dünyanın günlük 95 milyon varil petrol ihtiyacı olduğunu, tahminlerin tutması durumunda elektrikli araçların 2035’te yaratacağı kaybın ise 1 milyon varil olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir