Elektrikli Araçlar Kablosuz Sarj Edilecek

Tarafından   Haziran 22, 2017

Elektrikli Araçlar Kablosuz Sarj Edilecek

Gelişen teknoloji ile elektrikli araç satışı günümüzde dünya genelinde 2 milyona ulaşmış durumda. Genel otomobil pazarına bakılırsa bu satışlar hala düşük. Ancak gelecek senelerde bu satışların katlanarak artması bekleniyor. Gelişen sistemler sayesinde elektrikli araçların sarj sistemi sorunu ortaya çıkacaktır. Ancak bunun için de çözüm şimdiden düşünülüyor. Yapılan çalışmalara göre kablosuz şarj mümkün. İşte haberin ayrıntıları yazımızın devamında.

Qualcomm Halo, dinamik elektrikli araç şarj teknolojisi, kara yolunda seyahat eden bir otomobilin 100 km’den fazla hız yaparak 20 kilowatt’a kadar şarj olmasını sağlıyor. Ayrıca DEVC teknolojisi ile zıt yönde hareket eden aracın da şarj olmasını sağlayacak.

100 metrelik test pisti, her biri kendi güç kaynağına sahip 4×25 metrelik parçalardan oluşuyor. Bu güç kaynakları, hava boşluğu boyunca elektrikli araç altına yerleştirilen iki adet 10 kW’lık araç pedine güç gönderir. Daha sonra sistem, 85 kHz AC gücü aracın kullanabileceği şekilde DC güce dönüştürür.

Oldukça kullanışlı olan sistemin önündeki en önemli sorun; maliyet.Kilometrelerce güç kaynaklarının yollara döşenmesiyle oluşacak altyapı masraflarının karşılanıp karşılanamayacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir