Dizel Otomobillerin Popülerliği Düşecek Mi?

Tarafından   Haziran 8, 2017

Dizel Otomobillerin Popülerliği Düşecek Mi?

Az yakan otomobil dizel motorlardır. Orijinal fabrika çıkışlı olması ve az yakması nedeniyle dizel motorlar tüketici tarafından oldukça çok tercih edilmektedir. Dizel otomobil her zaman daha az yakar ve yakıt parası benzine göre biraz daha uygundur. Ortalama olarak aynı performansa sahip olan dizel ve benzinli araçlar yakıt konusunda karşılaştırılırsa, dizel motor iki katı kadar yakıt cimrisi davranacaktır. Ancak son yıllarda dizel motorlar sorgulanmaya başlandı.

Birçok ülke, çevresel nedenlerden dolayı önümüzdeki yıllara dizel otomobilleri yasaklama kararı aldı. Hatta dizel üretimini durdurmayı kararlaştıran marka bile var. Dizel için bir adım da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) geldi. EPDK, satışı yapılan her 200 litre motorine en az 1 litre biyodizel kullanılmasını 2018’den itibaren zorunlu hale getiriyor.

Yerli şartı

Türkiye’de bazı akaryakıt şirketlerinin kısmen isteğe bağlı kullandığı biyodizelin motorinle harmanlanması oranına, istasyonlarda satışa sunulmadan önce zorunlu taban getirilmesi kararlaştırıldı.

Yeni düzenlemeyle ithal veya rafinericiden temin edilen motorininin toplamına, en az binde 5 yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş biyodizel harmanlanacak. Böylece akaryakıt piyasasında satılan her 200 litre motorinin, en az 1 litre biyodizel içermesi sağlanacak.

2018 başı itibariyle zorunlu hale geliyor

Biyodizel arzında bir sıkıntı yaşanması veya biyodizel fiyat oluşumunda rekabeti bozucu bir durum belirlenmesi durumunda, EPDK harmanlama oranını yeniden belirleyebilecek.

Söz konusu binde 5’lik taban biyodizel katkı oranının, düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 2018 başı itibarıyla zorunlu hale gelmesi kararı alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir