Dev Otomobil Üreticisi Opel Satıldı!

Tarafından   Mart 13, 2017

Dev Otomobil Üreticisi Opel Satıldı!

Dev Alman otomotiv üreticisi Opel satıldı. Opel’i Peugeut ve Citroen’in sahibi satın aldı. Fransız PSA Group, Avrupalı rakibi Opel‘i General Motors‘tan 2,3 milyar dolara (2,2 milyar euro) satın almak için anlaştığını açıkladı.

Peugeot ve Citroen markalarının üreticisi olan Fransa merkezli PSA Group bu satın alma sonrasında pazar payında rakibi Renault’yu geçerek Avrupa ikinciliğine yükselecek.

Avrupa otomotiv pazarının liderliğini halen Volkswagen grubu elinde bulunduruyor.

Rakamlar Ne Kadar?

Anlaşmayla General Motors’a bağlı Opel ve Opel’in Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren şirketi Vauxhall, Peugeot Citroen grubuna katılacak. Anlaşmaya göre General Motors, Opel’in üretim tesisleri karşılığında, 650 milyon eurosu nakit ve 670 milyon eurosu da PSA hisseleri olmak üzere toplam 1.32 milyar euro alacak. PSA ayrıca, BNP Paribas ile ortak olarak Opel’in finansman kolu için de 900 milyon euro ödeyecek.

Ülkemizde Üçüncü Olacak

Opel’in PSA bünyesine katılmasıyla Türkiye pazarında da değişiklik yaşanacak. Türkiye’de 2016’da binek otomobil pazarında yüzde 6’lık pazar payına ulaşan PSA Grubu, bunu yüzde 12’ye yaklaştıracak. PSA en çok satış yapan markalar sıralamasında 2 basamak yükselerek 3’üncülüğe çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir