Çin Markası İki Otomobil Satın Aldı!

Tarafından   Mayıs 24, 2017

Çin Markası İki Otomobil Satın Aldı!

Çinli otomobil üreticisi iki otomobil markasını bünyesine kattı. Geely, proton ve lotus marka otomobilleri satın aldı. Geely protonun %49.9 luk hissesini lotusun ise tamamını satın aldı.  Yapılan satın alım ile ilgili açıklamalar yazımızın devamında yer almaktadır.

Çinli Zhejiang Geely Holding’in aynı başarıyı %51 hissesini satın aldığı Lotus Cars’ta da göstermesini umuyoruz. Geely, Malezya merkezli bir holding olan DRB-Hicom’dan Proton’un da %49.9’luk hissesini aldı. Geely, anlaşma kapsamında DRB-Hicom’un Lotus’taki %51’lik hissesini satın alarak markanın sahibi oldu. Anlaşmanın temmuz ayında imzalanması bekleniyor.

Otomotiv sektörüne yeni adım atan Lynk & Co’nun da sahibi olan Geely, Lotus’u “yeni ürünler ve teknolojiler ile ivmelendirip genişleteceğinin” sözünü verdi. Norfolk merkezli niş marka son zamanlarda artık yaşlanan modellerine getirdiği ağırlık düşürme güncellemelerine yoğunlaşmış durumda ancak bu süreçte üreticiden yeni bir ürün göremedik. Lotus, Geely’nin himayesinde daha sağlam bir bütçeye kavuşarak yeni araçlar geliştirebilir.

Bu satın alma sonucunda performans odaklı Volvo modellerinde Polestar’ın yanı sıra Lotus’un imzasını da görebiliriz. Volvo, yeni modellerinde yer vereceği motorların dörtten fazla silindire sahip olmayacağını açıklamıştı ancak Lotus ve Polestar ortaklığı, en azından yeni bir tasarım dili ve ağırlık azaltma çalışmalarıyla ortaya son derece ateşli modeller koyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir