Borçlu/Hacizli Araç İhalelerine Nasıl Katılınır?

Tarafından   Eylül 2, 2017

Borçlu/Hacizli Araç İhalelerine Nasıl Katılınır?

Hacizli araçlar ihale ile satışa sunulmaktadır. Borçlu olan kişilere borçları ödenmesi için kişilerin araçları haciz edilir. Bu araçlar ihale ile satışa sunulur. Araçların hızlı satılabilmesi için piyasanın altında bir değere gider. Bu fırsattan yararlanmak isteyen diğer alıcılar da bunu değerlendirir. Peki bu ihalelere nasıl katılınır?

Araç ihalelerini İcra Müdürlüğü satışa çıkarır. Satışa çıkan araçlardan haberdar olmak için ihale ilanlarını takip etmek gerekir. Bu ilanlar İcra Müdürlüklerinde ve gazetelerde yayımlanır. Ayrıca bu konuyla ilgili internet siteleri de mevcuttur. Bu sitelerden de araç ihalelerini kolayca takip edebilirsiniz.

 

İhalelere Girebilmek İçin Gerekli Belgeler

  • Bir adet kimlik fotokopisi
  • Son 6 ay tarihli muhtarlıktan alacağınız ikametgah , nüfus müdürlüğünden alınan yerleşim yeri ve adres belgesi
  • İhale katılım formu
  • Vekaleten katılanlar için vekaletname
  • Bir kurum yada işletme adına girdiyseniz noter onaylı güncel imza sirküleri

Araç ihaleleri genelde otoparklarda yapılır. Almak istediğiniz aracı ihaleden önce gidip yakından inceleyebilirsiniz. KDV ve vergiler hakkında bilgilerde ilanda bulunur. Aracı satın aldıktan sonra daha önceki vergiler ve sigorta borçlarının sizinle ilgisi yoktur ancak ihalelerine girmeden önce icra müdürlükleri teminat ister. İhaleye giderken bu teminatı hazır etmeniz gerekir. Teminatı banka aracılığıyla veya elden teslim edebilirsiniz. İhale sonunda paranız geri iade edilir.

Araç ihalesini kazandıysanız eğer anında aracı alıp götüremezsiniz. Öncelikle ihale tutarını 10 gün içinde yatırmanız gerekir. Diğer işlemlerle birlikte 15 günde aracı otoparktan çıkarabilirsiniz. Teklif dışında binek araçlarda %1, ticari araçlarda %18 KDV ödenmesi gerekir. Araca yeni anahtar almak ve ruhsat çıkarmanız gerekir. Bunun içinde muayene ettirmeniz şarttır. Ayrıca 150-200 lira civarında damga vergisi ödenir. Aracı almadan önce ayrıntılı şekilde incelemenizi tavsiye ederim. Satışlar devlet kontrolünde gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir