Avrupada MTV’de Karbon Salınımı Önemli

Tarafından   Şubat 27, 2017

Avrupada MTV’de Karbon Salınımı Önemli

Avrupa ülkelerinde motorlu taşıtlar vergisi aracın silindir hacmine ve yaşına göre değil de artık yaydığı emisyon miktarına göre değerlendiriliyor. Çok karbon salan araca vergi daha fazla çıkacak.

AB ve OECD ülkeleri motorlu taşıtların vergilendirilmesinde geleneksel silindir hacmi, yaş, ağırlık gibi spesifik ölçüleri terk ederek, araçların yaydığı karbondioksit miktarını esas alıyor. Uygulamada karbon salınımının 60 g/km’nin altında olması durumunda azami 5 bin euro; en az on yıllık bir aracın satılarak azami karbon salınımı 155 g/km olan yeni bir araç alınması halinde 700 euro vergi indirimi sağlanıyor. Karbon salınımının 245 g/km’yi aşması halinde 2 bin 600 euroluk cezaya ek olarak, yıllık 160 euro vergi alınıyor. Ayrıca beygir gücüne bağlı olarak 27 ila 46 euro arasında bölgesel karbon vergisi uygulanıyor.

MOTOR SİLİNDİR HACMİ VE EMİSYONA GÖRE VERGİ

Türkiye’de de bu konuda bir çalışma var. Motor silindir hacmine dayalı mevcut ÖTV ve MTV sisteminin yerini iki bileşenli vergilemeye bırakması üzerinde duruluyor. Yapılan teknik çalışmaya göre, motor silindir hacmi yeni dönemin vergi sisteminde yer alacak. Ancak, yeni sistemde motor silindir hacminin yanına emisyon salımı da gelecek

Ülkemize de bu sistem gelir mi bilinmez ancak karbon salınımı avrupada oldukça önemsenen bir konu haline gelmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir