Araçlarda ve Makinalarda Bulunması Gereken Antifrizin Amacı Nedir?

Tarafından   Mart 29, 2017

Araçlarda ve Makinalarda Bulunması Gereken Antifrizin Amacı Nedir?

Araçlara antifriz eklenmektedir. Araçlara yada motorlara, jeneratörlere antifriz eklenmelidir. Bunun eklenmesinin sebebi nedir?

Antifiriz bir alkol türüdür ve motoru paslanmasına direnç gösterir. Yani sadece donmaya karşı suya karıştırılmaz. Ülkemizde Doğu Anadolu başta olmak üzere şiddetli kış mevsimleri geçiriyor. Bu yüzden radyatör içinde suyun yaklaşık yüzde 40 antifiriz olması gerekmektedir. Birde antifiriz koyulacak suyun arıtılmasına önem gösterilmelidir. Çünkü normal arıtılmamış su antifirizin etkisini biraz daha azalttığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Antifriz nasıl eklenir?

Genellikle suyu çektikten sonra antifirizi koyan sürücüler şırınga ile bu işlemi yapabilirler. Fakat suyu boşaltmak için şırınga zor bir işlem. Bunun yerine radyatörün alt tarafında bulunan hortumu sökerek suyu boşaltabilirsiniz. İster üzerine ilave edin, ister hepsini antirifizle doldurun o sizin seçiminiz. Hepsini antirifiriz de doldurarak içeride oluşacak paslanma ve yıpranmalara karşı önlemde almış olursunuz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi antifiriz sadece suyun donmasına engel olmuyor aynı zamanda bir nevi bakım işlemini de yerine getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir