Araçlarda Doğru Klima Çalıştırma Yöntemleri!

Tarafından   Temmuz 3, 2017

Araçlarda Doğru Klima Çalıştırma Yöntemleri!

Yaz aylarında araçlardaki klimalar kurtarıcı görev görmektedir. Ancak klimalar biraz hassas yapıdadır. Doğru çalıştırma yöntemleri ile araç klimaları verimli ve daha uzun ömürlü olabilir. İşte tüm detaylar yazımızın devamında.

Önce Camlar Sonra Klima

Klimayı aşırı yükte çalıştırmamak amacıyla birkaç dakika beklenerek araç içindeki sıcaklığın düşmesi sağlanmalı, daha sonra klima çalıştırılmalıdır.

Klimanın araç motorunun çalıştırılacağı sırada kapalı tutulması, düşük devirde açılması ve kullanılmasının daha uygun olduğunu vurgulayarak, aksi takdirde aniden yüksek devirde çalışmaya başlayan klima kompresörünün yeterince yağlanamadığından arızalanabileceğini kaydetti.

Park edilecek yere yaklaşıldığında klima kapatılmalı ve motor durana kadar birkaç dakika boyunca sadece havalandırma fanı çalıştırılmalıdır. Böylece, evaporatör yüzeylerinin kuruması sağlanır ve evaporatörden istenmeyen kokular yayılmasının önüne geçilebilir. Klimanın kullanılmadığı kış aylarında, haftada bir kez 5 dakika kadar bir süre boyunca klima çalıştırılmalıdır. Böylece, klima sistemi içindeki contalar kurumadan yağlı durumda kalacaktır.

Klima gazını kontrol edin. Aracınızın kliması soğutmuyorsa klima gazı bitmiş olabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir