Araçlarda Anti Blokaj Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Tarafından   Nisan 5, 2017

Araçlarda Anti Blokaj Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Araçlarda yer alan fren sistemlerinde ABS oldukça bilinen bir sistemdir. Otomobil ile çok ilgisi olmayanlar bile araçta abs var mı diye sormaktadır. Çünkü ABS gerçekten de etkili bir fren sistemidir. Araç ani ve sert fren yaptığında devreye girerek, aracın kaymasını önler ve daha kısa mesafede durmasını sağlar. Bu sistemi daha ayrıntılı inceleyelim.

Bu sistemde tekerleklere bağlı sensörler yardımıyla tekerleğin kızaklamaya başladığı hissedilir ve hemen fren gücü kesilir. Yani ABS bir nevi basınç sınırlaması esasına göre çalışır. ABS’siz bir araçla panik freni denilen, tam frenleme yaptığınızda aracın ağırlık merkezi öne doğru kayıp ön tekerlekler üzerine binen yük kat be kat arttığında, eğer aynı kuvvetle frene basmaya devam ederseniz tekerlekler tamamen kitlenir ve kızaklama dediğimiz olay başlar. Kızaklama çok tehlikelidir çünkü araç düz bir çizgi üzerinde direksiyondan bağımsız hareket etmeye başlar. Direksiyon kontrolünün sürücüden çıkması da, muhtemel bir kazanın habercisidir.

ABS sistemi tekerleğin kızaklayacağını farkettiği anda gücü keser ve freni boşaltır, ardından pompa ile hidroliği tekrar basarak frene yüklenir. Bunu 1 saniye içerisinde tam 15 kez yapar ve bu sayede araç direksiyon kontrolünden çıkmadan yavaşlayıp, güvenli biçimde durabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir