Araçlara Periyodik Bakım Yaptırmanın Önemi

Tarafından   Mayıs 7, 2017

Araçlara Periyodik Bakım Yaptırmanın Önemi

Araçlar bir çok parçadan oluşmaktadır. Bir çok parça zamanla toz ile kirlenir ve işlevini yitirir. Araç parçalarının ömrünü uzatmak ve performansını arttırmak için periyodik bakımlar oldukça önemlidir. Mutlaka aracınızın periyodik bakımlarını yaptırın.

Periyodik bakımlar, zaman ve kilometreye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Araçların marka, model, yaş ve kilometrelerine göre bakım uygulamaların da farklılıklar bulunmaktadır.

Benzinli ve Dizel Araçların Periyodik Bakımları

Araçların motor tipine göre periyodik bakımları değişkenlik göstermektedir. Benzinli araçlar 1 yıl veya her 10-15 bin km’de bir bakım yaptırmaları gerekmektedir. Dizel araçlarda ise 1 yıl veya 10 bin km’de bir periyodik bakım yapılması gerekmektedir. Turbo motora sahip araçların periyodik bakım süreleri daha kısa zamanda tekrarlanabilmektedir. Benzinli ve dizel araçların periyodik bakımları zamana bağlı olarak eskiyen ve yıpranan parçalar ile yapılan kilometreye bağlı olarak değişmesi gereken parçalar ve yapılması gereken kontrol ve ayarlamalara göre belirlenmektedir. Bunun dışında aracın kullanım şartları bakım süresini etkileyen bir diğer etkendir.

Araçlarda Periyodik Bakımın Faydaları

Araçların periyodik bakımı, kullanım ömürlerinin kısalmasını, parçaların aşınmasını, performans kaybını önler. Periyodik bakımları aksatılan ve özenli şekilde yapılmayan araçlarda, yakıt tüketimi, sürüş konforu, güvenliği ve motor arızası gibi sorunlarla karşılaşılabilirsiniz. Periyodik araç bakımlarının düzenli yapılması bakım maliyetlerinizi minimum seviyede tutacaktır. Bakımları özensiz ve yapılmayan araçlar çevreyi daha fazla kirleterek, çevre ve insan sağlığına zarar vermektedir.

Araç Bakımında Neler Değişir ?

Periyodik bakımda değişmesi gereken parçalar, yardımcı ürünler ve yapılması gerekli kontroller araç markası, modeli, kilometresi ve yaşına bağlı olarak değişim göstermektedir. Periyodik bakımlarında yapılan işlemler aşağıda belirtilmiştir.

Motor yağı değişimi

Motor bakımı (keçelerin kontrolü, sızdırma, kaçak, bujilerin kontrolü v.b.)
Yağ filtresi değişimi

Hava filtresi değişimi
Polen filtresi değişimi (klimalı araçlarda)
Yakıt filtresi değişimi
Frenlerin bakımı ve kontrolü (gerekli durumlarda fren disklerinin değişimi)
Soğutma suyu kontrolü (antifiriz ölçümü yapılır, gerekliyse yenilenir)
Far ayarı
Ön takım kontrol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir