Araç Uyarı Lambaları Ne İşe Yarıyor?

Tarafından   Mart 18, 2017

Araç Uyarı Lambaları Ne İşe Yarıyor?

Araç uyarı lambaları ne işe yarıyor? Araç ikaz lambaları nelerdir? Araç ikaz lambası ne işe yarıyor ve daha fazlası yazımızın devamındadır. Akü lambası nedir ve ne işe yarar? Motor yağı ikaz lambası ne işle yarıyor?

Akü Lambası

Bu akünüzün elektrik üretmekte sıkıntı yaşadığının göstergesidir. İhmal etmemk gerekir kullanım kılavuzundan çözemeyeceğiniz bir sorun varsa servisinize başvurunuz.

ABS Fren Lambası

Bu frenlerimizde sıkıntı olduğunu gösterir. Ciddiye almak gerekir. ABS fren sistemi kızaklamayı önlemek amacıyla yapılmıştır. Bu yüzden frenleme esnalarında sıkıntı yaşabilirsiniz.

Motor Yağı

Bu uyarı lambası yanar ve yanık kalırsa bu yağ seviyesi değil yağ basıncınız azalmış demektir. Bu ikaz lambasını görünce hemen aracımızı kenara çekelim. aracımızı kapatalım. Sonra yağ miktarına bakalım. Eğer az ise ekleyelim. Bunun içinde daima yanınızda az miktarda olsa kullandığınız yağdan bulundurun. eğer eklediyseniz motoru çalıştırıp tekrardan bakın ikaz lambasına yanıyorsa yola devam etmeyin hem bir kurtarıcı çağırıp aracımız çektirmemiz gerekir. Eğer devam ederseniz motora çok ciddi zararlar verecektir.

Hava Yastığı İkaz Lambası

Eğer bu aracımız çalıştırdıktan sonra hala yanmaya devam ediyorsa hava yastıklarında sorun var demektir. Hemen kontrol edilmesi gerekmektedir.

Düşük Yakıt

Aracımıza benzin alma vakti gelmiş demektir. İmkanımız elveriyorsa yakıt depomuzu ışık yanacak seviyelere getirmemenizi tavsiye ederiz.

Düşük Motor Soğutma Suyu Lambası

Bu ışık yanarsa hemen kontrole götürmemiz lazım. Zira motor soğutma suyu önemlidir. Motora ciddi zararlar verebilmektedir.

ESP İkaz Lambası

ESP ışığınız hareket halinde yanıyorsa bu devreye giriyor demektir. Bunda sıkıntı yoktur. Ama hareket etmeden yanıyorsa genelde manuel olarak açıp kapatabiliyoruz. O tuşa bakmamız gerekmektedir. ESP önemlidir. Aracın istem dışı kaymalarını önleyen iyi bir mekanizmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir