Araç Silecek Bakımı Nasıl Yapılır?

Tarafından   Mayıs 12, 2017

Araç Silecek Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobil silecekleri oldukça önemli bir parçadır. Yoğun yağmur altında görüş seviyeniz oldukça düşmektedir. Cama yağan yağmur görüş açınızı düşürecektir. Bu açıdan sileceklerin sağlıklı ve güvenilir olması oldukça önemlidir.

Silecek Bakımı Nasıl Yapılır?

Silecek lastiklerinizin kuru iken bir bezle, ıslak mendille veya alkol ve benzeri ürünlerle asla silmeyin.

Silecek lastiklerinin fabrika çıkışında üzerinde yer alan kaydırıcı ve koruyucu katmanlar aynı zamanda camınızın çizilmesini engeller. Özellikle grafit esaslı koruyucu katmanın bez, deterjanlı solüsyonlarla temizlenmesi, hatta elle silinmesi bile bu yüzeye zarar verebilir. Çok hassas olan grafiti yüzeyi ılık su ile ve silmeden temizlemek gerekiyor.

Silecek lastiği üzerinde biriken küçük toz ve zerrecikler de lastik ve cam arasına girerek camın çizilmesine yol açıyor. Bunu engellemek için zaman zaman ılık su ile lastikleri temizlemek yeterlidir.

Silecek lastiği üzerindeki grafit tozu elinize siyah bir madde bulaşmasına neden olur. Bu durum lastiğin eskidiği, tozlandığı anlamına gelmez. Tam tersi bu siyah tozlu madde silecek lastiğini korumaktadır. Sakın bu maddeye silerek temizlemeye çalışmayın. Sileceğe büyük zarar vermiş olursunuz.

Bir de basit öneri veriyoruz. Eğer silecek lastiğinizin koruyucu yüzeyi zedelenmiş veya yıpranmışsa ve lastiği değiştirecek yeterli zamana sahip değilseniz hemen bir kurşun kalem ucu alıp (tercihen 2B), toz haline getirip lastik sileceğin cama temas eden yüzeyine elinizle iyice yedirin. Sonra suyla artık tozları temizleyin. Silecek lastiğiniz yenilenmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir