Araç Plaka Standart Uygulaması İle Kesilen Cezalar

Tarafından   Haziran 15, 2017

Araç Plaka Standart Uygulaması İle Kesilen Cezalar

Farklı plaka yazı tipi, orijinalinden farklı plaka artık kullanılamayacak. Plaka da standartlar belirlendi. Plaka standartlarının dışına çıkan araç sahiplerine ceza kesilecek. Araç plaka standartlarına uymayan araç sahiplerine ceza kesildi. İşte haberin detayları yazımızın devamında.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, 29 Ekim 2016’da çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 23. ve 131. maddelerinde değişiklik yapıldı.

Sahte Plakaya 5 BİN Lira Ceza

Bu çerçevede, standart dışı plaka takanlara 427, başka bir araca tescilli veya sahte plaka takanlara 5 bin 191 lira para cezası verilmesi, plakası standartlara uygun hale getirilinceye kadar da aracın trafikten men edilmesi kararlaştırıldı. Tescil plakalarını yetkisi olmadığı halde basan veya dağıtanlara da 10 bin 383 lira idari para cezası getirildi.Yeni düzenleme doğrultusunda, değişikliğin yapıldığı tarihten bugüne kadar gerçekleştirilen trafik kontrollerinde, standart dışı plaka kullanan 53 bin 110 sürücüye cezai işlem uygulandı. Tanınan yasal süre içinde plakaları standartlara uygun hale getirilmeyen 6 bin 282 araç ise otoparka çekildi.

Araç sahiplerinin araç plakalarını standarda uygun hale getirebilmesi için trafik tescil şube müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

EGM ile Jandarma Genel Komutanlığı iş birliğinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu sponsorluğunda, vatandaşların standart dışı plaka konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla hazırlanan “Suça Ortak Olma” başlıklı kamu spotunun ulusal televizyon kanallarında yayınlanmasına başlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir