Araç Muayenesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Tarafından   Mart 10, 2017

Araç Muayenesi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Araç muayenesi yaptırmak isteyen araç sahipleri için hangi evraklar gereklidir? Araç muayenesine gitmeden hazırlamanız gereken ve yanınızda götürmeniz gereken evraklar açıklaması ile aşağıda yer almaktadır.

Trafik Tescil Belgesi (Ruhsat) Ruhsatınızda muayene onayı için yer yok ise Ruhsatınızın içinde boş “Muayene Onayı” alanı bulunmuyor ise, muayene sırasında araç muayene istasyonlarında elektronik ortamda ücretsiz olarak hazırlanan elektronik tespit formu ile Trafik tescil Bürolarına giderek yeni bir trafik belgesi alabilirsiniz.

Aracın Vergi veya Ceza borcunun olmaması: Tüvtürk araç muayene istasyonlarında aracınızın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu var ise araç muayenesi yapılamamaktadır.

Trafik Sigortası Belgesi : Mali sorumluluk sigortası akit belgesi. (İnsan taşımak için kullanılmayan römorklar , kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir. Bu araçlar için Mali sorumluluk sigortası akit belgesi talep edilmez.)

Egzoz Gazı Ölçüm Muayene Belgesi : Egzoz Gazı ölçümü olmaması ağır kusur olarak düzenlendiğinden aracınızın durumuna uygun periyodlarda egzoz gazı ölçümü yaptırmalısınız.

TC Kimlik Nosu gösteren Nüfus Kağıdı, Ehliyet yada pasaport yanınızda olmalıdır.

LPG ve CNG takılı araçlar için gerekli belgeler ( evraklar) ;

Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan bilgi etiketindeki bilgilerinin okunur şekilde gelmesi gerekmektedir.

LPG/CNG Tadilatı sonrası muayenelerde “Montaj Tespit Raporu” ve “Gaz Sızdırmazlık Raporu” zorunlu evraktır.

Yukarıdaki belgeler yanınızda olduğu sürece muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıdaki belgelerden ya da aracınıza borç durumu gözüktüğü durumlarda muayene işlemi gerçekleşmeyecektir. Tüm belgelerin eksiksiz olarak hazırlanmasında yarar vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir