Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar?

Tarafından   Şubat 28, 2017

Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar?

Araç muayeneleri belli yıl aralıkları ile yapılmaktadır. Muayene işlemi trafikteki milyonlarca aracın sağlıklı bir şekilde yol almasını sağlamak amacı ile sıkı bir uygulamaya tabii tutulmaktadır. 21 milyon aracın trafikte olduğunu düşünürsek, bu uygulanın ne kadar sıkı olursa o kadar sağlıklı ulaşım imkanı sağlanabilmektedir. Muayenesi olmayan araçların bireylerin canlarını tehlikeye attığına değinmeden geçmemek gerekmektedir. Peki gecikme cezası ne kadar?

1- Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalanmadığınızdaki Araç Muayene Cezası :

Son araç muayene geçerlilik tarihinizi kadar muayene yaptırmadınız ve trafik kontrollerinde bu tespit edilmedi ise bu durumda Tüvtürk araç muayene istasyonuna araç muayene işlemi için gittiğimizde geciktiğimiz ay hesaplanır. Bu hesap yapılırken küsürat ay bir üste tamamlanır.

Araç Muayene Gecikme Cezası Örnek Hesap :

Diyelimki 220 gün geciktik  220gün /30 gün 7 ay 10 gün olur. Yani 8 ay gecikmiş oluruz. Gecikme cezası hesaplanırken her ay için % 5 ceza hesaplanır. Dolayısıyla  geciken aracın otomobil olduğunu varsayarsak tüvtürk araç muayene ücreti 2017 için yaklaşık 198,24 TL olduğuna göre 8 x 0,05 x 198,24 =79,30 TL lik bir ceza bizleri beklemektedir.

2. Araç Muayenesiz araç kullanımı esnasında Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalandığınızdaki Araç Muayene Cezası :

Bu durumda 2017 yılı için trafik polisinin veya diğer yetkililerin yaklaşık 96 TL ( peşin 72 TL) idari para cezası kesmeleri gerekir. Ayrıca 10 ceza puanı bulunmaktadır. Tanınan süre içerisinde aracınızın muayenesini gerçekleştirmez iseniz aracınız trafikten men edilebilir.

TÜVTÜRK Muayene Gecikme Sorgulama İçin Tıklayın!

Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar?” da bir yorum

  1. Enes

    Trafik cezası eyvallah da almadıgimiz hizmete gecikme faizi almaları cok sacma arkadaş kredi mi çektik sanki sizden hep bi yerlerden geçiriyorlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir