Araç Motorunun Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapılmalı?

Tarafından   Mart 26, 2017

Araç Motorunun Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapılmalı?

Araç motorunu daha uzun ömürlü götürebilmek için neler yapılmalı? Araç motorunun yıpranmaması ve daha geç eskimesi için nelere dikkat edilmelidir?

Aracımızı yüksek devirlerde ya da çok düşük devirlerde kullanmamalıyız. Bu aracımı çok yoracaktır ve aşınma katsayılarını da arttıracaktır. ilk çalıştırdığımız zaman öncede 5 dakika çalışmasını söylerlerdi ama artık yeni araçlar böyle değiller. Araç çalışmasından itibaren harekete hazır duruma gelmektedir.

Ama araç çalıştırdıktan sonra 30 saniye kendi kendine çalışmasında fayda vardır. Aynı zamanda durdurduktan sonra kapatmadan da 30 saniye kadar çalışır durumda kalmasında fayda vardır. Ama motorumuzun uzun ömürlü olmasını istiyorsak öncelikle bakımlarını zamanında yaptırmamız gerekmektedir. Motorumuza en uygun motor yağını seçeceğiz. Ani durup ani kalkmaktan kaçınmamız gerekir. Aracımıza aldığımız yakıt devamlılığı da önemlidir. Genellikle aynı benzin istasyonundan yakıt alınması aracımızın bu yakıta alışmasında fayda sağlayacaktır. Aracın birden fazla sürücüsü de olması motor ömrünü kısaltan etmenlerdendir. Mesala siz 2 devirde vites atıyorken verdiğiniz arkadaşınız 3 devirde vites atıyordur. Bununda etkisi olacaktır. Her zaman tek sürücülü araçların motorları daha uzum ömürlü olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir